Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Algierski wóz wsparcia czołgów dla niezamożnych

W Algierii zaprezentowano pojazd bezpośredniego wsparcia zbudowany na bazie podwozia czołgu T-62 i wyposażony w wieżę Bierieżok. Fot. Internet.

Podczas defilady wojskowej zorganizowanej dla uczczenia 60. rocznicy uzyskania niepodległości przez Algierską Republikę Ludowo-Demokratyczną siły zbrojne tego państwa zaprezentowały ciekawy pojazd wsparcia, zbudowany na bazie czołgu T-62.


Pojazd ów, w charakterystycznym pustynnym kamuflażu, został zaprezentowany w liczbie 10 egzemplarzy, a więc jest produktem seryjnym. Wóz można opisać jako podwozie czołgu T-62 (Algieria dysponowała ok. 330 takimi wozami), które poddano modyfikacji polegającej na dodaniu cokołu umożliwiającej montaż dwuosobowej rosyjskiej wieży Bierieżok, znanej choćby ze zmodernizowanych bwp BMP-2M. Wieża ta zastępuje oryginalną czołgową z armatą 115 mm. Uzbrojenie wieży Bierieżok składa się z 30 mm armaty automatycznej 2A42 (zapas naboi 500 szt.), sprzężonego z nią 7,62 mm km PKT (zapas 2000 naboi), 30 mm granatnika automatycznego AG-17 (300 naboi) oraz dwóch podwójnych wyrzutni ppk 9K135 Kornet. W wieży zamontowano system kierowania ogniem z panoramicznym przyrządem obserwacyjno-celowniczym dowódcy, dzienno-nocnym celownikiem działonowego, autotrackerem itd. Uzbrojenie główne jest stabilizowane w obydwu płaszczyznach. Co ciekawe, pierwszym użytkownikiem wieży miała być Narodowa Ludowa Armia Algierii, dysponująca 300 bwp BMP-2M.

„Nowy” algierski pojazd chętnie jest porównywany przez komentatorów do rosyjskiego BMPT Terminator. W istocie jego rola w algierskich wojskach lądowych może być zbliżona do rosyjskiego wozu w Wojskach Pancernych Wojsk Lądowych SZ FR. O ile jednak Terminatora zbudowano na bazie względnie nowoczesnego czołgu T-90 i wyposażono w nowsze ppk oraz większą liczbę luf, a także lepiej opancerzono, o tyle pojazd algierski reprezentuje poziom osłony balistycznej bardzo starego już T-62 jeśli chodzi o podwozie (jedynie w rejonie przedziału silnikowego zastosowano proste osłony klatkowe), zaś wieża i jej cokół są opancerzone zdecydowanie słabiej. Nie ma mowy o odporności na ostrzał lekkiej broni przeciwpancernej, nawet tej już używanej od kilkudziesięciu lat (M72, RPG-7). Zaletą jest jednak mimo wszystko wysoka siła ognia i niewielki koszt przebudowy. Także redukcja masy pozwoli na ograniczenie zużycia podzespołów pojazdu czy innych kosztów związanych z jego eksploatacją (dla odmiany rosyjski Terminator jest cięższy od czołgu T-90). Można spodziewać się, że wóz ten, choć prawdopodobnie konstruktorzy inspirowali się kilkoma projektami ukraińskimi czy rosyjskimi sprzed około dwóch dekad, jest dziełem lokalnego przemysłu obronnego, konsekwentnie rozwijanego przez władze Algierii.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc