Zaloguj

Bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT na poligonie

Bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator są testowane na poligonie w warunkach zimowych przez 90. Gwardyjską Dywizję Pancerną, należącą do Centralnego Okręgu Wojskowego. Fot. MO FR.

1 grudnia biuro prasowe Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej poinformowało, że bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator wzięły udział w ćwiczeniach poligonowych. Niewielka partia tych pojazdów, licząca osiem sztuk, została skierowana do próbnej eksploatacji w 90. Gwardyjskiej Dywizji Pancernej z dowództwem w Czebarkul w obwodzie czelabińskim. Szkolenie ich załóg wciąż trwa. Wojska Lądowe SZ FR otrzymały co najmniej 10 BMPT, które są poddawane intensywnym testom w jednostkach i ośrodkach badawczych. Być może ich wynik zaważy na dalszych losach projektu.BMPT Terminator to wóz bojowy opracowany i produkowany przez UrałWagonZawod z Niżniego Tagiłu. Pojazd powstał na bazie czołgu T-90 i ma masę bojową 48 ton – wóz jest więc dobrze opancerzony, bowiem znaczna część dodatkowej masy została spożytkowana na dopancerzenie wozu, a jego wieża jest znacznie lżejsza niż czołgowa. W założeniu pojazd miałby wspierać na polu walki czołgi podstawowe, do czego został wyposażony w bardzo bogaty zestaw uzbrojenia. W wieży zamontowano dwie 30 mm armaty automatyczne 2A42 (z zapasem 900 naboi), 7,62 mm karabin maszynowy PKT (z zapasem 2000 nabojów) i cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120-1 Ataka o zasięgu do 6 km. Listę tę uzupełniają dwa 30 mm granatniki automatyczne AGS-17 (z zapasem po 300 nabojów na lufę), zamontowane po bokach nadbudówki stanowiącej przedział bojowy, na półkach nadgąsienicowych. Aby móc obsługiwać tak zróżnicowane uzbrojenie, załoga liczy aż pięciu żołnierzy – możliwe jest prowadzenie ognia jednocześnie z wielu różnych rodzajów uzbrojenia.


Potężne uzbrojenie ma pozwolić na zaoszczędzenie cennej amunicji czołgowej, której czołgi przewożą jedynie niewielki zapas (zwykle około 40 naboi). Ppk mają służyć do zwalczania celów silnie opancerzonych lub punktów umocnionych, armaty do zwalczania celów średnio- i lekko opancerzonych oraz nieopancerzonych i siły żywej, pozostałe uzbrojenie zaś służy do zwalczania siły żywej oraz pojazdów nieopancerzonych. Pomimo intensywnej promocji nietypowego wyrobu, do tej pory pojazd został zakupiony jedynie przez Rosję i, prawdopodobnie, Kazachstan, w niewielkich zresztą partiach po ok. 10 sztuk. Przedstawiciele UWZ w przeszłości informowali o prowadzonych pracach nad stworzeniem bezzałogowej bądź opcjonalnie załogowej odmiany BMPT.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc