Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

10 lat użycia operacyjnego systemu Iron Dome

System Iron Dome jest intensywnie eksploatowany przez SIły Obronne Izraela od 2011 roku. Fot. Siły Obronne Izraela

7 kwietnia izraelska firma Rafael poinformowała o świętowaniu dziesiątej rocznicy operacyjnego użycia systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Iron Dome. W ciągu tego okresu odpalono ponad 2500 pocisków, a skuteczność bojowa wynosi 90%.

Prace nad systemem obrony zdolnym do zwalczania rakiet, pocisków moździerzowych oraz innych zagrożeń powietrznych zostały zapoczątkowane w Izraelu w 2005 roku, zaś w lutym 2007 roku Rafael Advanced Defense Systems zawarł pierwszy kontrakt na dalsze prace rozwojowe systemu. Ostatecznie pierwsze elementy systemu Iron Dome wprowadzono do eksploatacji w 2011 roku, kiedy to uzyskał on wstępną gotowość operacyjną. 7 kwietnia system został użyty bojowo po raz pierwszy - wówczas ze Strefy Gazy odpalono pocisk wycelowany w miasto Aszkelon. Został on przechwycony w powietrzu, co zapobiegło stratom materialnym i ewentualnym ofiarom wśród ludności cywilnej.

Ważnym testem był 2012 roku, kiedy w czasie operacji „Filar Obrony” palestyńscy bojownicy odpalili ze Strefy Gazy ponad 500 pocisków rakietowych. Większość z nich została przechwycona przez baterie systemIron Dome.

Tego typu doświadczenia spowodowały, że w ciągu lat rośnie zainteresowanie systemem przez potencjalnych klientów eksportowych. Dotychczas został sprzedany do Stanów Zjednoczonych (dwie baterie wraz z 480 pociskami), które mogą być rozlokowane w dowolnym punkcie świata - według obecnych informacji mogą wzmocnić potencjał obronny instalacji amerykańskich na Bliskim Wschodzie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “10 lat użycia operacyjnego systemu Iron Dome”

  1. Trzeba przyznać, że izraelskie systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe są absolutnie numerem jeden na świecie i raczej najbardziej sprawdzone bojowo. Gdyby Polska miała taką obronę to bylibyśmy o wiele bezpieczniejsi a siłom lądowym i morskim zapewniłoby to porządną osłonę. Pozostaje pytanie czy byłby transfer technologii przy takim kontrakcie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc