Zaloguj

Syria. Nowe oblicze operacji „Chammal”

LAI_1_2016_Syria
Francja zwiększa swoje lotnicze zaangażowanie w walkę z Państwem Islamskim. Operacje lotnicze prowadzone są w ramach operacji „Chammal”, która jest częścią wielonarodowej operacji „Inherent Resolve”, prowadzonej przez koalicję kilkudziesięciu państw, na czele której stoją Stany Zjednoczone.

19 września 2014 r. rozpoczęła się francuska operacja lotnicza „Chammal” skierowana przeciwko Państwu Islamskiemu, kiedy to zespół składający się z wielozadaniowych samolotów myśliwskich Rafale z dywizjonu EC 3/30 „Lorraine”, wspierany przez samolot tankowania powietrznego C-135FR oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy Atlantique 2 wykonał pierwsze zadanie bojowe. Następnie do akcji przystąpiły samoloty morskie operujące z pokładu lotniskowca Charles de Gaulle (R91). Działania bojowe lotniskowca wraz z towarzyszącymi mu okrętami były prowadzone w ramach operacji „Arromanches 1”. W skład grupy lotniczej jedynego francuskiego lotniskowca wchodziło 21 samolotów bojowych, w tym 12 wielozadaniowych samolotów myśliwskich Rafale M i 9 samolotów myśliwsko-bombowych Super Étendard Modernisé (Super Étendard M) oraz jeden samolot wczesnego ostrzegania i kierowania E-2C Hawkeye. Wśród pokładowych Rafale M znajdowały się dwa najnowsze egzemplarze wyposażone w stacje radiolokacyjne z aktywną anteną ze skanowaniem elektronicznym AESA. Po ćwiczeniach TRAP z udziałem amerykańskich wielozadaniowych samolotów transportowych pionowego startu i lądowania MV-22 Osprey na poligonie Koron oraz kolejnych ćwiczeniach z udziałem francuskich i amerykańskich kontrolerów naprowadzania FAC na terenie Dżibuti i krótkim postoju w Bahrajnie, lotniskowiec ostatecznie wszedł do akcji 23 lutego 2015 r. Dwa dni później wielozadaniowe samoloty myśliwskie Rafale M (Flottille 11F) zaatakowały pierwsze cele w Al-Qaïm w pobliżu granicy z Syrią. Z kolei 20 marca pierwszy atak przeprowadził samolot myśliwsko-bombowy Super Étendard M (z numerem bocznym 46), używając kierowanych bomb lotniczych GBU-49. W ciągu miesiąca zrzucono 15 bomb kierowanych. W okresie 1-15 kwietnia do czasu przybycia kolejnego amerykańskiego lotniskowca francuski Charles de Gaulle był jedynym okrętem tej klasy na wodach Zatoki Perskiej.
5 marca 2015 r. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Francji poinformował, że nastąpi redukcja Rafale zaangażowanych w operacji „Chammal” i wkrótce trzy samoloty tego typu pochodzące z dywizjonów EC 1/7 „Provence” i EC 2/30 „Normandie-Niémen powróciły na macierzyste lotniska. W locie powrotnym do kraju tradycyjnie towarzyszył im samolot tankowania powietrznego C-135FR.
15 marca 2015 r. na bliskowschodnim teatrze działań wojennych ponownie pojawił się francuski samolot wczesnego ostrzegania i kierowania E-3F, należący do dywizjonu 36 EDCA (Escadre de Commandement et de Conduite Aéroportée), który trzy dni później rozpoczął loty operacyjne ściśle współpracując z siłami powietrznymi koalicji. W ten sposób rozpoczęła się druga tura pobytu francuskich AWACS-ów na bliskowschodnim teatrze działań wojennych – pierwsza została zrealizowana w okresie październik-listopad 2014 r. W międzyczasie działania tego typu prowadził samolot E-2C Hawkeye ze składu pokładowej grupy lotniczej GAE (Groupe Aérien Embarqué) z lotniskowca Charles de Gaulle.
Największe natężenie lotów miało miejsce w dniach 26-31 marca 2015 r., kiedy to operowały wspólnie samoloty ze składu francuskich sił powietrznych i lotnictwa morskiego. W ciągu tych kilku dni maszyny wykonały 107 misji. Przez cały czas siły francuskie są w stałym kontakcie z amerykańskim centrum operacji powietrznych CAOC (Coordination Air Operation Center) znajdującym się na terytorium Kataru, w Al Udeid. W operacji nie uczestniczą jedynie francuskie śmigłowce, z tego powodu zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i odzyskiwaniem pilotów wykonują śmigłowce amerykańskie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc