Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa administracja w Waszyngtonie wstrzymuje sprzedaż broni na Bliski Wschód

Administracja prezydenta Joego Bidena, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wstrzymała realizację umowy na sprzedaż samolotów F-35A do Zjednoczonych Emiratów Arabskich do czasu przeprowadzenia pełnego audytu. Fot. USAF

27 stycznia media amerykańskie poinformowały, że administracja prezydenta Joego Bidena wstrzymała sprzedaż broni do państw arabskich na Bliskim Wschodzie. Decyzja ta dotyczy zarówno programów prowadzonych w ramach rządowej procedury FMS, jak też sprzedaży komercyjnej DCS.



Wśród wstrzymanych wymienia się przede wszystkim sprzedaż wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i uzbrojenia lotniczego do Arabii Saudyjskiej. Według niepotwierdzonych informacji umowa z pierwszym z wymienionych państw została zawarta na godzinę przed zaprzysiężeniem prezydenta Bidena 20 stycznia tego roku. Z tego też względu nowa administracja ma dokonać pełnego audytu procedury. Jak zakomunikował ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich, władze tego kraju będą współpracować z administracją w Waszyngtonie w celu pełnego wyjaśnienia ewentualnych nieścisłości i odblokowania realizacji umowy ważnej dla obu państw. W przypadku Arabii Saudyjskiej najprawdopodobniej mowa o kontrakcie na 3000 bomb kierowanych Boeing GBU-39 SDB/I. Zgoda na tę transakcję została wydana 15 grudnia ub.r., a potencjalna wartość kontraktu wynosiła do 290 mln USD.

Jak wskazują komentatorzy amerykańskiej sceny politycznej, tego typu sytuacja jest normalna w Stanach Zjednoczonych. Proces audytu mogą przejść także inne planowane do realizacji transakcje bądź transfery sprzętu wojskowego dla sojuszników. Nie można wykluczyć, że powyższa procedura może mieć także związek z opóźnieniem zawarcia umowy pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi w sprawie przejęcia pięciu średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules pochodzących z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony.



Obok transakcji realizowanych poprzez procedurę FMS, Waszyngton hamuje też sprzedaż komercyjną. W tym przypadku wiadomo, że spółka Raytheon prowadziła zaawansowane rozmowy z nieujawnionym klientem bliskowschodnim dotyczącym sprzedaży uzbrojenia lotniczego o wartości około 500 mln USD. Jak wskazał zarząd producenta, na razie nie wiadomo, kiedy firma uzyska stosowną licencję na sprzedaż i eksport broni.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Nowa administracja w Waszyngtonie wstrzymuje sprzedaż broni na Bliski Wschód”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc