Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. zakłady MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej są dziś jedynym w kraju producentem amunicji precyzyjnego rażenia, a także wykorzystujących ją rakietowych zestawów przeciwpancernych (Spike, Pirat) i przeciwlotniczych zestawów rakietowych (Grom, Piorun). Wspólnie z wiodącymi firmami krajowymi i zagranicznymi bierze również udział w strategicznych programach rozwojowych systemów rakietowych realizowanych przez polskie placówki naukowo-badawcze oraz przedsiębiorstwa przemysłu obronnego.
Na początku XXI wieku w zakładach ze Skarżyska-Kamiennej wdrożono do produkcji przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom, który powstał w całości w Polsce (poza ZM MESKO S.A. należy wymienić w tym miejscu m.in.: Instytut Elektroniki Kwantowej Wojskowej Akademii Technicznej, Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy „Skarżysko”, Instytut Przemysłu Organicznego, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia). Do dziś zestaw Grom jest przedmiotem dostaw do użytkowników zagranicznych z: Japonii, Gruzji, Indonezji, Stanów Zjednoczonych i Litwy.
W 2016 r. zakończył się program modernizacji zestawu Grom, określany kryptonimem Piorun, w ramach którego MESKO S.A, we współpracy z: CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o., Wojskową Akademią Techniczną, Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, Instytutem Metali Nieżelaznych Oddział w Poznaniu Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw oraz Zakładem Produkcji Specjalnej.
GAMRAT Sp. z o.o., PCO S.A. i firmą Etronika Sp. z o.o., powstał nowoczesny przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy. Dysponuje on zdolnościami zwalczania większości współczesnych środków napadu powietrznego strefy taktycznej, ma także znacznie poprawione parametry przestrzenne (zasięg 6500 m, maksymalna wysokość rażenia celów 4000 m). W Piorunie zastosowano m.in.:
Zestaw Piorun jest produkowany seryjnie i od 2018 r. jest dostarczany Siłom Zbrojnym RP na mocy umowy zawartej z Inspektoratem Uzbrojenia MON 20 grudnia 2016 r. (patrz m.in. WiT 9/2018).
W MESKO S.A., we współpracy z partnerami z kraju i zagranicy, trwają także prace nad amunicją artyleryjską precyzyjnego rażenia naprowadzaną na odbite światło laserowe do 120 mm moździerzy (APR 120) i 155 mm armatohaubic (APR 155), a także przeciwpancernym zestawem rakietowym Pirat, wykorzystującym analogiczną metodę naprowadzania (patrz WiT 6/2020).
Poza rozwijaniem własnych wyrobów, innym obszarem działalności MESKO S.A. w sferze kierowanego uzbrojenia rakietowego jest współpraca z czołowymi producentami amunicji tego typu z państw zachodnich. Zapoczątkowała ją umowa z 29 grudnia 2003 r., zawarta pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a izraelską firmą Rafael. Na jej mocy SZ RP zakupiły 264 przenośne wyrzutnie z zespołami celowniczymi CLU i 2675 przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Spike-LR Dual, które miały zostać dostarczone w latach 2004–2013. Warunkiem zapisanym w umowie było przekazanie ZM MESKO S.A. praw do produkcji licencyjnej ppk Spike-LR Dual i wytwarzania wielu jego komponentów. Pierwsze pociski wyprodukowano w Skarżysku-Kamiennej w 2007 r., a w 2009 r. dostarczono tysięczny pocisk. 17 grudnia 2015 r. zawarto z IU MON umowę na dostawę kolejnego tysiąca pocisków Spike-LR Dual w latach 2017–2021, która jest aktualnie realizowana.
W ostatnich latach MESKO S.A. zawarło także porozumienia z kilkoma innymi globalnymi producentami uzbrojenia rakietowego bądź jego komponentów, z których należy wymienić dwa listy intencyjne z amerykańską spółką Raytheon (wrzesień 2014 r. i marzec 2015 r.) czy też list intencyjny z francuską firmą TDA (będącą 100% własnością koncernu Thales) z września 2016 r. Wszystkie dokumenty dotyczą możliwości produkcji w Polsce nowoczesnej amunicji rakietowej na rynek własny i dla odbiorców zagranicznych.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu