Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykański odwet za atak na ambasadę

3 stycznia w Bagdadzie doszło do amerykańskiego ataku rakietowego, którego głównym celem był generał Kasem Sulejmani – szef irańskiego wywiadu i jeden z dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji.

Decyzję o przeprowadzeniu ataku odwetowego miał wydać prezydent Donald Trump – zdaniem sporej części analityków był to odwet za wydarzenia z 31 grudnia, kiedy irańskie bojówki w Iraku zaatakowały i uszkodziły kompleks ambasady Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie. Sytuacja była na tyle poważna, że w trybie natychmiastowym wzmocniono jej ochronę przez stu żołnierzy Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (przerzuconych do Bagdadu z Kuwejtu na pokładzie samolotów transportowych pionowego startu i lądowania MV-22 Osprey), a także przynajmniej dwa śmigłowce szturmowe AH-64 Apache. Od 1 stycznia można także odnotować przerzut sił szybkiego reagowania ze Stanów Zjednoczonych (jeden batalion 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej oraz nieokreśloną liczbę żołnierzy 75. Pułku Rangerów).

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował oficjalnie, że generał Sulejani planował ataki na Amerykanów na terenie Iraku oraz Środkowego Wschodu. Nieoficjalnie do ataku wykorzystano bezzałogowy aparat latający nieznanego typu. Dodatkowo wśród ofiar znalazł się Abu Mahdi al-Muhandi, dowódca irackiej milicji.

Informacja o ataku rakietowym na generała Sulejaniego spowodowała wzrost cen ropy o 4%. W najbliższych godzinach można spodziewać się odwetu ze strony Iranu. Departament Stanu zalecił obywatelom Stanów Zjednoczonych opuszczenie Iraku.

(ŁP) Foto: Twitter
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc