19 listopada Sekretarz Stanu Paweł Bejda oraz Agencja Uzbrojenia poinformowali, że do Zespołu Lotniczego JW GROM dostarczono dwa kolejne wielozadaniowe śmigłowce S-70i Black Hawk.
Powyższe wydarzenie oznacza, że należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. zakończyły realizację drugiej umowy dotyczącej dostawy czterech śmigłowców powyższego typu. Była ona realizowana od grudnia 2021 roku – ogółem Zespół Lotniczy JW GROM dysponuje ośmioma egzemplarzami wiropłatów powyższego typu. Są to jedyne śmigłowce rodziny S-70 Black Hawk w strukturach Wojska Polskiego.
Ze względu na charakter zadań stawianych przed nimi oraz operatorami Wojsk Specjalnych, szczegóły konfiguracji pozostają niejawne. Już dostarczone śmigłowce mają na swoim koncie realizację zadań na obszarze kraju oraz w misjach poza jego granicami (m.in. jako wsparcie podczas ochrony szczytu NATO w Wilnie). We wrześniu trzy z nich stanowiły ważny element wsparcia dla służb walczących ze skutkami powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią część Polski.
„Wraz z dostawą dwóch śmigłowców Black Hawk, flota tych maszyn w Siłach Zbrojnych RP powiększyła się do ośmiu. Wierzymy, że przyczynią się one do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa kraju i możliwości operacyjnych Sił Zbrojnych RP.” - powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „Jesteśmy w pełni gotowi do dalszej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej w zakresie dostaw śmigłowców Black Hawk, by wspierać kluczowe zadania operacyjne realizowane przez Siły Zbrojne RP.” - dodał Prezes Zakręcki.
Produkowane przez PZL Mielec śmigłowce S-70 Black Hawk mają wspólny rodowód z UH-60M Black Hawk i zostały zaprojektowane z myślą o najtrudniejszych warunkach operacyjnych. Sprawdzona wszechstronność i niezawodność śmigłowców Black Hawk została zademonstrowana podczas niedawnych powodzi w południowej Polsce. Wykorzystując zaawansowane technologie i solidną konstrukcję, śmigłowce Black Hawk znacznie zwiększyły wysiłki ratownicze w regionie realizując misje ewakuacji, transportu personelu i sprzętu oraz monitorowania zagrożeń.
Najprawdopodobniej nie będą to ostatnie S-70i Black Hawk w strukturach Wojska Polskiego. Jeszcze w lecie 2023 roku ówczesne kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowało o zapoczątkowaniu negocjacji z producentem w sprawie możliwości zakupu 32 maszyn dla wojsk aeromobilnych. Podczas tegorocznego MSPO przedstawiciele producenta poinformowali, że rozmowy cały czas się toczą. To z kolei powoduje, że nie jest wykluczone, że umowa zostanie wkrótce zawarta.
Dotychczas Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. dostarczyły odbiorcom na całym świecie ponad sto seryjnych S-70i Black Hawk. Część z nich trafiła do odbiorców wojskowych (poza Polską m.in. w Kolumbii, Chile, Filipinach czy Brunei).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu