Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojsko walczy ze skutkami kataklizmu

Na terenach dotkniętych powodzią od 23 września br. trwa największa operacja wojskowa po 1989 roku o kryptonimie "Feniks", w której udział biorą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. DWOT

Na terenach dotkniętych powodzią od 23 września br. trwa największa operacja wojskowa po 1989 roku o kryptonimie "Feniks", w której udział biorą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na dzień 4 października br. w operację Feniks zaangażowanych jest 13 254 żołnierzy, z czego 2 445 to żołnierze WOT. Terytorialsi realizują działania mające na celu m.in. złagodzenie skutków powodzi, zwiększenie tempa odbudowy infrastruktury, ograniczenie ryzyka wystąpienia ponownych lokalnych powodzi oraz zwiększenie bezpieczeństwa ludności. W tym momencie działania wojsk skupiają się na umacnianiu i naprawie wałów przeciwpowodziowych w m. Gryfino, Zatoń, Raduszec Stary, Czerna, Wilków i Żelazno, a także pracach porządkowych na zalanych terenach, głównie budynkach i miejsca użyteczności publicznej. WOT wspólnie z Wojskami Inżynieryjnymi odbudowuje umocnienia przeciwpowodziowe, oczyszcza drogi i zniszczone miejscowości z gruzu, odpadów naniesionych przez wody powodziowe oraz udrażnia przepusty pod drogami.

Żołnierze wciąż pomagają w dystrybucji wody i żywności dla ludzi dotkniętych skutkami kataklizmu. Od początku operacji wydano już ok 44,8 tys. posiłków dla potrzebujących mieszkańców. Terytorialsi pomagają również w hubach przeładunkowych rozdzielać to, co przyszło od darczyńców, następnie po załadowaniu na samochody rozwożą dary tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wspólnie z WOT uruchomił interaktywną mapę pomocy dla ofiar powodzi (punkty żywieniowe, medyczne).  Dodatkowo Wojska Obrony Cyberprzestrzeni są odpowiedzialne za wdrożenie aplikacji SI FENIKS. Jej celem jest przyśpieszenie i ułatwienie obiegu informacji. Dzięki niej możliwe jest przekazywanie wniosków organów administracji publicznej o użycie sił i środków Wojska Polskiego. Ma ona połączyć samorządowców i wojsko na terenach popowodziowych.

W środę, 02 października br., odbył się rekonesans sił zadaniowych z państw sojuszniczych tj. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji oraz USA. W wyniku rekonesansu ustalono jednostki partnerskie dla sił sojuszniczych i zakres współpracy odbudowie infrastruktury na terenach objętych powodzią. Armie sojusznicze zaproponowały możliwości wsparcia w postaci m.in.: budowy tymczasowego mostu dla przywrócenia połączeń komunikacyjnych, udrożnienia szlaków transportowych i komunikacyjnych, wzmocnienia zabezpieczeń przeciwpowodziowych czy prowadzenia szkoleń z zakresu reakcji kryzysowych jako długoterminowego rozwiązania.

Źródło: informacja prasowa DWOT

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc