25 września na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono, przesłaną 12 września, interpelację poselską dotyczącą zakupu drugiej partii artyleryjskich wyrzutni rakietowych Lockheed Martin HIMARS.
Autorami powyższego dokumentu są Monika Pawłowska oraz Waldemar Andzel (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość). W powyższej interpelacji czytamy, zestawy Himars to artyleria dalekiego zasięgu, która używając odpowiednich pocisków, pozwala razić naziemne cele przeciwnika na odległość nawet 300 km. Ukraina, która otrzymała ponad 40 zestawów od Stanów Zjednoczonych, przekonała się o ich skuteczności na froncie. Sprzęt ten okazał się kluczowy w ostatnich operacjach, np. w obwodzie kurskim, gdzie utrudniał reakcję rosyjskim siłom. Polskie Siły Zbrojne również dysponują tego typu uzbrojeniem. Obecnie mamy 20 zestawów Himars. 11 września minął dokładnie rok od podpisania tzw. umowy ramowej na kolejnych 486 amerykańskich zestawów Himars, których zakup zapowiadał ówczesny minister obrony Mariusz Błaszczak. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane było już pod koniec 2025 r. Choć umowę ramową na 486 zestawów artyleryjskich Himars podpisaliśmy rok temu, do dziś nie rozpoczęły się negocjacje szczegółów. Nie ma możliwości, że Polska kupi aż tyle. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a koalicja 13 grudnia skąpi na rozwój Wojska Polskiego.
Szanowny Panie Ministrze w związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
Przypomnijmy, w ramach odpowiedzi na dwie wcześniejsze interpelacje poselskie, Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że zawarcie pierwszej umowy wykonawczej ma mieć miejsce jeszcze w bieżącym roku. Co ciekawe, już na przełomie 2022 i 2023 roku pojawiły się pierwsze, nieoficjalne, informacje, że w strukturach Wojska Polskiego znajdzie się 28 DMO Homar (w tym szesnaście wyposażonych w K239 Chunmu). To z kolei oznacza, że docelowa liczba wyrzutni Homar-A (zintegrowanych z podwoziami ciężarówek Jelcz 663.45 T60 TS 6×6 M142 HIMARS) będzie niższa od maksymalnej liczby zespołów w umowie ramowej (poza sprzętem dla pozostałych DMO niewielka partia powinna także trafić do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu). Dodatkowo resort obrony, cały czas, podkreśla chęć pozyskania technologii produkcji pocisków rakietowych rodziny GMLRS.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu