Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Premiera zestawu Skyranger 35 na podwoziu Leoparda 1

Samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Skyranger 35 na podwoziu czołgu Leopard 1 w drodze na stanowisko ogniowe w Erprobungszentrum Ochsenboden. Fot. Andrzej Kiński

Grupa przemysłowa Rheinmetall AG zaprezentowała podczas wydarzenia Skyranger System Demonstration 2024, które odbyło się 18 września w Erprobungszentrum Ochsenboden w Studen w kantonie Schwyz w Szwajcarii, demonstrator samobieżnego artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego Skyranger 35 na podwoziu czołgu Leopard 1.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele resortów obrony, sił zbrojnych i przemysłu obronnego z 26 państw (niestety, zabrakło delegacji z Polski), zaszczycił je swoją obecnością także prezes i dyrektor generalny Rheinmetall AG Armin Papperger, a jego celem było zaprezentowanie środowiska mobilnych systemów przeciwlotniczych Skyranger, obecnie dostępnych w wersjach z armatami automatycznymi 30 i 35 mm.

Poza kilkoma innymi premierami (szersza relacja ze Skyranger System Demonstration 2024 ukaże się na łamach październikowego numeru miesięcznika „Wojska i Technika”), w szwajcarskim centrum prób firmy Rheinmetall Air Defence AG, koordynującej w grupie  rozwój systemów przeciwlotniczych, pokazano publicznie po raz pierwszy demonstrator zestawu przeciwlotniczego Skyranger 35 na podwoziu czołgu Leopard 1. Skyrangera 35 na podwoziu czołgowym – Leoparda 2 – zaprezentowano premierowo podczas paryskiego salonu Eurosatory 2024. Według swoich twórców zestaw w takiej konfiguracji miałby być współczesną alternatywą zestawu Flakpanzer Gepard sprzed niemal pół wieku (wprowadzony do uzbrojenia w 1976 r.), które mimo nieprzystosowania do prowadzenia ognia amunicją z programowalnym rozcaleniem (AHEAD), całkiem dobrze radzą sobie ze zwalczaniem rosyjskich pocisków manewrujących i bezzałogowców na Ukrainie (do dziś 55 dostarczonych przez Niemcy, 12 kolejnych przygotowywanych; dostawy 60 kolejnych, odkupionych przez Stany Zjednoczonych od Jordanii, rozpoczęły się w czerwcu br.).

Demonstrator nowej wieży Skyrangera 35 od przodu. Na pierwszym planie jedna z anten AESA systemu radiolokacyjnego wykrywania celów Oerlikon AMMR, w głębi radiolokayjno-optoelektroniczna głowica śledząca. Fot. Andrzej Kiński

Projekt jest realizowany w związku z zainteresowaniem potencjalnych odbiorców taką konfigurację, i nie chodzić ma wyłącznie o Ukrainę. Oczywiście możliwe będzie zastosowanie w charakterze nośnika także innych podwozi czołgowych, a także ciężkich kołowych oraz gąsienicowych transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty. W przypadku demonstratora użyto podwozie wozu w wersji Leopard 1A5BE, do którego górnej płyty dospawano cokół z pierścieniem oporowym odpowiadającym średnicy łożyska wieży. Sama bezzałogowa wieża różniła się znacznie od wcześniej pokazywanej na kołowym nośniku Boxer – ta została zapożyczona z armaty przewoźnej/samobieżnej Oerlikon Revolver Gun Mk3, i była w pełni funkcjonalnym demonstratorem wieży modelowej, zamontowanej na Leopardzie 2 wystawionym na Eurosatory 2024. Zaprojektowano ją specjalnie z myślą o montażu na pojazdach, stąd m.in. jej mniejsza wysokość. Na ścianach wieży zamontowano system radiolokacyjny wykrywania celów Oerlikon AMMR z czterema antenami AESA chłodzonymi powietrzem (pole obserwacji 360°), pracujący w paśmie S, zdolny do detekcji nawet niewielkich bezzałogowców, zaś na jej stropie głowicę śledzącą ze stacją radiolokacyjną pasma Ku, kamerami telewizyjną i termowizyjną oraz dwoma dalmierzami laserowymi (oddzielne do wąskiego – zwalczanie celów naziemnych, i szerokiego pola obserwacji – zwalczanie celów powietrznych). Cała głowica może zmieniać położenie w elewacji w zakresie -10° ÷ 85° oraz w azymucie ± 150° na lewo i prawo od płaszczyzny wzdłużnej. Uzbrojenie stanowi 30 mm armata automatyczna (rewolwerowa) Oerlikon KDG o szybkostrzelności 1000 strz./min, prowadząca ogień wyłącznie amunicją z programowalnym rozcaleniem (zasilanie jednostronne). Układ dosyłania amunicji jest beztaśmowy, a magazyn z tyłu wieży mieści 252 naboje 35×228 mm. Donośność skuteczna sięga 4000 m.

Zestaw od tyłu, z dobrze widocznymi tylnymi antenami systemu Oerlikon AMMR i układami ich chłodzenia. Fot. Andrzej Kiński

Demonstrator zestawu Skyranger 35 na podwoziu Leoparda 1 rozpoczął niedawno próby ogniowe. Niestety, w czasie pokazu 18 września, z powodu awarii komercyjnego zespołu konsoli sterowania, zestaw nie był w stanie wykonać strzelań pokazowych do celów naziemnego i powietrznego, choć podczas przygotowań, w tym porannej próby generalnej tego samego dnia, wszystko działało bez zarzutu. Po zidentyfikowaniu przyczyn awarii i jej usunięciu poprzez wymianę zespołu przekazującego sygnał inicjujący otwarcie ognia, zrealizował następnego dnia wszystkie zaplanowane zadania. Obserwowało to jednak tylko jedynie ok. 60 członków zagranicznych delegacji.

Skyranger 35 na podwoziu Leoparda 1 prowadzi ogień do celu naziemnego. Fot. Rheinmetall

Jeszcze w czasie salonu Eurosatory 2024, Björn Bernhard, szef dywizji produktowej pojazdów wojskowych w Rheinmetall AG, że projekt integracji wieży z 35 mm armatą z podwoziem Leoparda 1 jest realizowany z myślą o Siłach Zbrojnych Ukrainy, a firma planuje skompletowanie w pierwszej fazie programu 10 takich zestawów (zapewne na zamówienie niemieckich władz federalnych), dla zrekompensowania strat Gepardów utraconych w toku działań wojennych. Jak można było się jednak dowiedzieć podczas  Skyranger System Demonstration 2024, państw potencjalnie zainteresowanych zestawem w takiej samej lub analogicznej (inne podwozie) konfiguracji jest więcej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc