Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall kupuje kolejne spółki z branży zbrojeniowej

American Rheinmetall Vehicles przejmuje spółkę Loc Performance Products. Ułatwi to grupie walkę o zamówienia US Army, ale też zwiększy globalne moce produkcyjne i uzupełni listę produktów oferowanych przez Rheinmetall AG. Fot. Rheinmetall

14 sierpnia spółka American Rheinmetall Vehicles sfinalizowała zakup lokalnej spółki Loc Performance Products z Plymouth ze stanu Michigan.

Spółka LPP zajmuje się m.in. produkcją zespołów do pojazdów lądowych. W trzech zakładach w Michigan i jednym w St. Marys w Ohio spółka zatrudnia ok. 1000 osób. Pracownicy zajmują się spawaniem wielkogabarytowych konstrukcji. Produkcja obejmuje dostawę prefabrykowanych elementów, takich jak: opancerzone kabiny, pancerne drzwi, korpusy kadłubów i wież, elementy opancerzenia dodatkowego, włazy itd. Spółka produkuje ponadto elementy układów mechanicznych, niektóre struktury pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, a także kompozytowe gąsienice. Ogółem LPP dysponuje ok. 18,6 ha powierzchni produkcyjnej.  Tym samym American Rheinmetall Vehicles, spółka zależna Rheinmetall AG, wzmocniła swoją bazę przemysłową, co ma kluczowe znaczenie w kontekście starań o rynek amerykański. Najnowszy zakup – to już kolejna spółka wykupiona przez Rheinmetall AG lub którąś z jego spółek zależnych w ostatnich latach – kosztuje niemiecki koncern 950 mln USD. Dla porównania, sprzedaż LPP w 2026 r. ma sięgać od 650 do 820 mln USD, co wskazuje, że zakup może dość szybko się zwrócić. W podobnej perspektywie ARV ma szansę na uzyskanie dwóch niezwykle lukratywnych kontraktów. Spółka konkuruje w programie OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle), w ramach którego wybrany zostać ma następca bojowego wozu piechoty M2 Bradley i bojowego wozu rozpoznawczego M3 Bradley. Zwycięzca może liczyć na zamówienie opiewające na 4000 pojazdów o wartości 45 mld USD. W programie tym grupa oferuje zamerykanizowaną, dostosowaną do wymagań US Army, odmianę bojowego wozu piechoty KF41 Lynx. Drugim postępowaniem konkurencyjnym, o który walczy ARV, jest program CTT (Common Tactical Truck). Jego zwycięzca dostarczy US Army 40 000 samochodów ciężarowych o wartości szacowanej na 16 mld USD. Rheinmetall oferuje w tym przypadku samochody wywodzące się z linii RMMV HX.

Stephen Hedger, dyrektor generalny ARV, powiedział, że zakup ten jest częścią strategii spółki. Przykładowo w miarę postępów programu XM30, firmy biorące w nim udział (konkurentem jest General Dynamics Land Systsems wraz z partnerami biznesowymi) muszą wykazać się zdolnościami produkcyjnymi pozwalającymi na realizację tak ogromnego przedsięwzięcia. Hedger ocenia, że „LPP jest zarówno producentem sprzętu, jak i dostawcą komponentów w bardzo ważnych programach realizowanych na rzecz administracji Stanów Zjednoczonych, w których współpracuje z wszystkimi głównymi producentami pojazdów dla armii amerykańskiej”. Zakup pozwala też na uzupełnienie własnych kompetencji całej grupy Rheinmetall. Hedger podkreśla, że „Rheinmetall zawsze kupował gąsienice do czołgów i pojazdów bojowych, a ten zakup daje możliwość samodzielnej realizacji dostaw bez udziału firm zewnętrznych”. Z kolei zdolność do prowadzenia produkcji konstrukcji spawanych na szeroką skalę ma być szczególnie przydatna podczas realizacji rosnących zamówień na dostawę pojazdów opancerzonych ze strony wielu sił zbrojnych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc