26 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kolejnej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie kontynuowania prac pocisków hipersonicznych CPS (Conventional Prompt Strike).
Czerwcowa umowa ma całkowitą wartość 570 mln USD (wliczając opcję), jednak w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 115 mln USD. Jak wskazuje komunikat, prace mają zostać zrealizowane do połowy czerwca 2025 roku. Na mocy umowy Lockheed Martin ma realizować prace obejmujące próby, rozwój oraz wsparcie inżynieryjne w zakresie programu.
Jak wskazują dotychczasowe informacje, wśród nosicieli pocisków CPS, które są kupowane na potrzeby US Navy, będą m.in. modernizowane niszczyciele typu Zumwalt. Poza tym Lockheed Martin ma opracować i wdrożyć do produkcji odmianę pozwalającą na odpalanie z okrętów podwodnych – w tym przypadku planuje się, że ich nosicielami będą m.in. jednostki typu Virginia Block V. Jak podkreśla Departament Obrony, okręty uzbrojone w pociski hipersoniczne CPS (rozwijane wspólnie z US Army) mają stanowić ważny element w zwalczaniu celów naziemnych silnie bronionych przez systemy przeciwlotnicze bądź o znaczeniu strategicznym.
Budowa pocisków hipersonicznych to jeden z priorytetów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Według deklaracji, CPS ma dysponować zasięgiem przekraczającym 2500 km.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu