Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza para samolotów Airbus C-295MW dotarła do Brunei

Fot. Ministerstwo Obrony Brunei

25 stycznia w bazie lotnictwa wojskowego Rimba, która mieści się w północnej części Brunei, odbyła się formalna uroczystość powitania pierwszej pary lekkich samolotów transportowych Airbus C-295MW, które zostały dostarczone przez europejskiego producenta Siłom Powietrznym tego azjatyckiego państwa.

Samoloty przebazowano z Sewilli trasą przez Maltę, Egipt, państwa Półwyspu Arabskiego, Indie. Cały proces trwał sześć dni. W uroczystości powitania uczestniczyli najwyżsi przedstawiciele władz Brunei. Kontrakt na cztery C-295MW został podpisany w grudniu 2022 roku. Poza maszynami obejmuje usługę wsparcia logistycznego orasz szkolenie personelu. Dostawy samolotów mają zostać zrealizowane w dwóch transzach. Już pierwsze dwa pozwolą na wycofanie pojedynczego CN-235-110M, który jest wykorzystywany operacyjnie od 1997 roku. Cztery C-295MW pozwolą na zwiększenie zaangażowania operacyjnego w misje humanitarne na obszarze Azji południowo-wschodniej. Dodatkowo mają stanowić ważny element systemu SAR w regionie.

Brunei jest kolejnym użytkownikiem samolotów rodziny Airbus C-295 w regionie. Obecnie są one eksploatowane przez Filipiny (7), Wietnam (3), Indonezję (11) oraz Tajlandię (4).

Dotychczas Airbus uzyskał zamówienia na 299 seryjnych samolotów rodziny C-295. Są one eksploatowane przez 41 użytkowników w 37 państwach świata. Globalna flota przekroczyła nalot 600 tys. godzin, a nowe zamówienia to tylko kwestia czasu. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z Indii, wkrótce może dojść do podpisania umowy na zamówienie kolejnych 15 egzemplarzy, które trafiłyby do lotnictwa morskiego (9) oraz Straży Wybrzeża (6). Podobnie jak 40 transportowych mają powstać na linii montażowej ulokowanej w Indiach. Otwartym pozostaje pytanie o ich konfigurację.

Program C-295 to jeden z największych sukcesów koncernu Airbus w segmencie lotnictwa wojskowego. Ważnym punktem przemysłowym projektu są zakłady Airbus Poland S.A. w Warszawie, gdzie powstaje ponad 40% płatowca każdego egzemplarza. Dodatkowo utworzono tam centrum serwisowe, z którego korzysta Polska oraz inni użytkownicy.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc