Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Turcja rozpoczęła produkcję seryjną nowego uzbrojenia morskiego

Atmaca odpalona z wyrzutni na korwecie typu Ada. Fot. Türk Deniz Kuvvetleri

20 stycznia, podczas ceremonii, w której uczestniczyli minister obrony Republiki Turcji Yaşar Güler, prezes przemysłu obronnego Haluk Görgün, przedstawiciele tureckich sił zbrojnych, Prezydencja Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı, SBB) oraz firma Roketsan zawarli umowę na produkcję seryjną nowych typów uzbrojenia morskiego.

Turecka firma Roketsan (Roket Sanayii ve Ticaret A.S.) z siedzibą w Ankarze, opracowała wspomniane wzory uzbrojenia, po fazach testów weszły do wyposażenia i obecnie są produkowane seryjnie. Chodzi o pociski przeciwokrętowe Atmaca, torpedy ciężkie Akya i pociski przeciwlotnicze Sapan.

Pocisk Atmaca jest już w uzbrojeniu tureckich korwet typu Ada, powstałych w ramach programu MILGEM. Roketsan opracował go na zamówienie Ministerstwa Obrony Turcji, aby zastąpić amerykańskie pociski przeciwokrętowe RGM-84 Harpoon. Atmaca wykorzystuje napęd turboodrzutowy z silnikiem Kale KTJ-3200, zapewniającym wysoką poddźwiękową prędkość marszową. Start odbywa się z użyciem przyspieszacza rakietowego. Pocisk jest przechowywany i odpalany z pojemnika transportowo-startowego. Masa startowa wynosi 750 kg, zaś głowicy bojowej 220 kg. Długość całkowita pocisku to 5,2 m. Do celu Atmaca jest kierowana układem nawigacji bezwładnościowej, wspomaganym nawigacją satelitarną oraz wysokościomierzem radiolokacyjnym i wysokościomierzem barometrycznym. W fazie poszukiwania celu używana jest aktywna głowica radiolokacyjna. Powstała też wersja z głowicą termolokacyjną do lądowego systemu obrony wybrzeża, trwają ponadto prace nad odmianą odpalaną z wyrzutni torped okrętów podwodnych.

Torpeda Akya ma standardowy kaliber NATO 533 mm. Jest przeznaczona do zwalczania nawodnych jednostek pływających i żeglugi przez okręty podwodne. Powstała w celu zastąpienia importowanych Mk 48 ADCAP i DM2A4 SeaHake mod 4. Wkrótce stanie się standardowym uzbrojeniem tureckich okrętów podwodnych typów 209/1400 i 214TN. Pocisk ma długość 7 m i masę 1200 kg, z czego 380 kg stanowi ładunek bojowy. Napęd elektryczny zapewnia prędkośc 45 węzłów i zasięg do 50 km. Naprowadzanie odbywa się kablem światłowodowaym z systemu zarządzania walką okrętu podwodnego lub samodzielnie przy użyciu hydrolokacyjnej głowicy samonaprowadzającej.

Odpalenie pocisku Sapan z wyrzutni MIDLAS. Fot. savunmasanayist.com

Pocisk Sapan został opracowany przez firmę Roketsan w oparciu o pocisk przeciwlotniczy HİSAR-RF używany w systemie obrony powietrznej HİSAR-O+. Sapan będzie wystrzeliwany z tureckiego systemu wyrzutni pionowej MIDLAS (Milli Dikey Atım Lançer Sistemi) zintegrowanego z fregatą TCG İstanbul (F 515), opracowaną w ramach drugiej fazy programu MILGEM i niedawno przyjętą do służby. Okręt ma wyrzutnię z 16 komorami. Kolejne jednostki są w budowie. Zasięg Sapana wynosi ok. 35 km. Pociski mogą razić różne cele, w tym samoloty bojowe, bezzałogowe statki powietrzne, śmigłowce i pociski manewrujące.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc