7 września, podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO S.A. i Agencja Uzbrojenia zawarły pakiet umów na dostawę do Sił Zbrojnych RP 23 mm i 30 mm amunicji średniokalibrowej oraz amunicji pomiarowej. Wartość kontraktów, które będą realizowane w latach 2023–2026 to ok. 110 milionów PLN brutto. Umowy ze strony MESKO S.A. podpisali prezes zarządu Elżbieta Śreniawska i członek zarządu Marcin Ożóg, zaś z ramienia Agencji Uzbrojenia jej szef, gen. bryg. Artur Kuptel.
Przedmiotem zamówienia dotyczącego amunicji średniokalibrowej jest nieujawniona liczba nabojów 23×152 mm z pociskiem przeciwpancerno-zapalająco-smugowym BZT, przeznaczonych do strzelania z 23 mm armat automatycznych 2A14, wykorzystanych w armatach przeciwlotniczych ZU-23-2 i przeciwlotniczych zestawach artyleryjsko-rakietowych rodziny ZUR-23-2 na jej bazie, a także armat 2A7 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych ZSU-23-4 oraz ich odmiany ZSU-23-4MP Biała. Naboje służą do zwalczania niskolecących celów powietrznych (samoloty, śmigłowce, bezzałogowce), a także lekko opancerzonych celów naziemnych i nawodnych.
Drugi zamówiony typ amunicji – także w nieujawnionej liczbie – to nabój 30×173 mm z pociskiem ćwiczebnym ze smugaczem TP-T do 30 mm armat napędowych MK44 Bushmaster II, stanowiących główne uzbrojenie KTO Rosomak w wersji bojowej, a także Nowych Bojowych Pływających Wozów Piechoty Borsuk. Są przeznaczone do nauki prowadzenia ognia na odległość do 3000 metrów.
MESKO S.A. podpisało także umowę na dostawy nabojów sondujących: dziennych NSD-1 i NSD-2 oraz nocnych NSN. Są one przeznaczone do karabinów wiatromierzy WR-2M w celu określenia warunków meteorologicznych dla wyliczeń balistycznych m.in. na rzecz polowych systemów rakietowych, a konkretnie do pomiaru prędkości i kierunku wiatru średniego w warstwie atmosfery 50, 80, 120 i 200 m od powierzchni ziemi. Za pomocą karabinu-wiatromierza można także określić wiatr balistyczny w granicach wysokości aktywnego odcinka toru. Metoda pomiaru wiatru oparta jest na zależności przesunięcia punktu upadku spadającego pocisku z taśmą spadochronową od prędkości wiatru. Wartość tego zamówienia wynosi ok. 11 mln PLN brutto, a dostawy w tym przypadku zostaną zrealizowane w latach 2023‒2026.
- Bardzo się cieszę z kolejnego zamówienia kierowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej do MESKO S.A. Przypomnę, że pod koniec czerwca nasza spółka podpisała historyczną umowę na dostawy do Wojska Polskiego amunicji małokalibrowej opiewającą na prawie miliard złotych. Miliony sztuk amunicji dla Wojska Polskiego (zbiam.pl) Kontrakty potwierdzają, że wytwarzana w MESKO amunicja spełnia wszystkie wymogi użytkowników – powiedziała prezes MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia i MESKO S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu