Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze testy nowego tureckiego pocisku

Pocisk manewrujący Çakır w wersji z silnikiem startowym. Fot. Roketsan

Pierwsze próbne odpalenie nowego pocisku manewrującego Çakir, opracowanego przez turecki koncern zbrojeniowy Roketsan, przeprowadzono 11 maja 2023 r.

Próbne odpalenie zrealizowano z bojowego bezzałogowego aparatu latającego TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) Baykar Bayraktar Akıncı znajdującego się nad wybrzeżem Morza Czarnego w pobliżu Synopy.

Prace nad rodziną nowych pocisków manewrujących zainicjowane zostały w koncernie Roketsan 21 marca 2022 roku. Od początku jednym z najważniejszych warunków była modułowa konstrukcja umożliwiająca produkcję różnych odmian pocisków, tak by z powodzeniem mogły być wykorzystywane zarówno przez Wojska Lądowe (Türk Kara Kuvvetleri), Siły Morskie (Türk Deniz Kuvvetleri), Powietrzne (Türk Hava Kuvvetleri) i Agencję Wywiadu (Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı).

Niewielka masa pocisku wynosząca 275 kg powoduje, że może być on przenoszony nawet przez niewielkie platformy o ograniczonym udźwigu (bezzałogowe aparaty latające i nawodne). Aparaty typu Akıncı będą mogły przenosić nawet po cztery pociski tego typu. W odmianach odpalanych z lądu, morza lub śmigłowców pocisk będzie dodatkowo wyposażany w silnik startowy co spowoduje zwiększenie masy do 330 kg. Głowica bojowa o masie 70 kg charakteryzuje się wysoką skutecznością zarówno przeciwko celom opancerzonym jak i nieopancerzonym. W wersji dla Agencji Wywiadu (Çakır LIR) w miejscu głowicy bojowej przenoszona jest aparatura realizująca szeroko pojęte zadania walki elektronicznej (z oczywistych względów brak jest precyzyjnych informacji). Wymiary Çakir’a przedstawiają się następująco: średnica korpusu 275 mm, długość 4,1 m z silnikiem startowym (3,3 m bez silnika).

Pocisk napędzany jest turboodrzutowym silnikiem Kale Arge KTJ-1750 zasilanym stałym materiałem pędnym, zapewniającym osiąganie wysokich prędkości poddźwiękowych (0,85 Mach). Układ naprowadzania w fazie dolotu do celu wykorzystuje dane z, zabezpieczonych przed próbą zakłócenia, systemów nawigacji satelitarnej uzupełniane przez system nawigacji inercjalnej. Dodatkowo są one uzupełniane przez informacje pozyskiwane przez radarowy i barometryczny wysokościomierz. W terminalnej fazie ataku, w zależności od konfiguracji pocisku, uaktywniany jest precyzyjny  układ naprowadzania pracujący w oparciu o wskazania aktywnej główki radiolokacyjnej lub pasywnego systemu pracującego w podczerwieni.

Roketsan dostarcza także kombinowane, aktywno-pasywne systemy naprowadzania w fazie ataku. Çakır wyposażony jest w dwukierunkowe łącze danych umożliwiając stały kontakt operatora ze zmierzającym do celu pociskiem. Poza wspomnianą wcześniej odmianą LIR, Pocisk ten dostępny będzie także w dwóch innych odmianach dedykowanych tj. do niszczenia celów lądowych (Çakır CR) oraz morskich (Çakır AS). Ostatnią produkowaną wersją będzie z kolei odmiana uniwersalna, która przeznaczona będzie do zmasowanego ataku z wykorzystaniem wielu pocisków na różnego rodzaju cele (Çakır SW).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc