Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ostatni rejs zimnowojennego U-Boota

Fot. Technik Museum Sinsheim Speyer

27 kwietnia w Kilonii rozpoczął się niemal miesięczny rejs U 17, niemieckiego okrętu podwodnego typu 206A. To jego ostatnia droga do Muzeum Techniki w Sinsheim.

Muzeum znajduje się w głębi Niemiec, godzinę drogi na południe od Frankfurtu w Badenii-Wirtembergii. U 17 stanie się wielką atrakcją w takim miejscu, będzie też jedynym okrętem swojego typu zachowanym dotąd w charakterze zabytku. Równie ekscytująca jest droga z Kilonii nad Bałtykiem do miejsca przeznaczenia.

U-Boota umieszczono żurawiem na barce, którą holownik zabrał przez Kanał Kiloński na Morze Północne. Potem zespół ruszył w stronę Holandii, i wszedł na Mozę, by zacumować w firmie spedycyjnej w Dordrechcie. Następnie minie Rotterdam i już Renem ruszy w głąb Europy, na południe. 17 maja ma dotrzeć do portu rzecznego Naturhafen w Speyer. Tam zostanie wyładowany na platformę kołową i ruszy drogą do muzeum, gdzie „zacumuje” 21 maja. Placówka przygotowała stronę internetową relacjonującą na bieżąco tę operację.

Fot. Bundeswehr/Klaas Hartmann-Moritzen

Jednak zanim U-Boot ruszył w podróż został przystosowany do nowej roli w stoczni thyssenkrupp Marine Systems. Ze względu na zakwalifikowanie go jako uzbrojenia, jednostka musiała uzyskać świadectwo demilitaryzacji. Aby uniemożliwić wykorzystanie eks-U 17 zgodnie z jego nowym przeznaczeniem przeprowadzono szereg prac, m.in. wyrzutnie torped uczyniono niezdatnymi do użytku, a w zbiornikach balastowych wykonano otwory, aby nie można było ich już używać. Ponadto uszkodzono stabilizatory i stery. Usunięto szkodliwe substancje, w tym resztki smarów i paliwa, hydrazynę z systemu awaryjnego szasowania zbiorników balastowych, halon z systemu przeciwpożarowego, a także czynnik chłodniczy zawarty w klimatyzacji, opróżniono też zęzę i inne zbiorniki.

Fot. Technik Museum Sinsheim Speyer

Jedyny taki

Federalny Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr - BAAINBw) prowadzi wieloletnią współpracę z Muzeum Techniki w zakresie wystaw historii wojskowości. Wcześniej U-Boot eks-U 9 typu 205A został wypożyczony placówce do jej siedziby w Speyer. W grudniu 2017 roku muzeum wykazało również zainteresowanie dodaniem kolejnego okrętu podwodnego do ekspozycji, ale w placówce w Sinsheim. Po wyrażeniu zgody przez ówczesną minister obrony Ursulę von der Leyen, w Zbiorze Studiów nad Techniką Obronną (komórka BAAINBw) rozpoczęto planowanie wypożyczenia, aż znaleziono odpowiedni eksponat w postaci U 17, który był najlepiej zachowany, i dlatego rozważano jego wypożyczenie do Muzeum Techniki. W lutym 2023 roku BAAINBw i Auto-Technik-Museum e.V.eingetragener Verein w Sinsheim uzgodniły umowę użyczenia na ekspozycję byłego U-Boota.

Ostatnie zimnowojenne U-Booty

W latach 1973-2010 stocznia Howaldtswerke-Deutsche Werft (obecnie wspomniana już thyssenkrupp Marine Systems) zbudowano 18 jednostek typu 206 dla Bundesmarine. Na przełomie lat 80. i 90. zmodernizowano 12 z nich do standardu 206A, U 17 był jedną z nich. Okręt wszedł do służby 28 listopada 1973 roku i był używany głównie na Morzu Północnym i Bałtyku aż do wycofania z eksploatacji 14 października 2010 roku. Przy długości 48,49 m, szerokości 4,58 m i zanurzeniu 4,30 m, wypierał około 500 ton. Dzięki dwóm dwunastocylindrowym silnikom o mocy 440 kW oraz silnikowi elektrycznemu o mocy 1100 kW osiągał prędkość do 10 węzłów na powierzchni i do 17 węzłów w zanurzeniu. Zanurzał się maksymalnie 100 m. Ta skromna wartość była efektem użycia stali austenitycznej do produkcji kadłuba mocnego.

Bundesmarine miała 18 U-Bootów typu 206. U 17 niebawem będzie jednym do zobaczenia w muzeum. Fot. Tomasz Grotnik

Większość okrętów podwodnych typu 206A została sprzedana do recyklingu ze względu na duże zapotrzebowanie na wysokiej jakości złom stalowy. Dwa: eks-U 23 i eks-U 24 sprzedano do Kolumbii.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc