W Internecie pojawiło się zdjęcie ósmego, ostatniego kutra opancerzonego projektu 58155 Hjurza-M, zbudowanego dla Wijśkowo-Morśkych Sył Ukrainy. Jednostka realizuje próby stoczniowe na Dnieprze w rejonie Kijowa. Jest to ósmy, ostatni z serii małych artyleryjskich kutrów opancerzonych (Mali brońiowani artyłerijśki katery, MBAK) projektu 58155 Hjurza-M (pol. żmija), które zbudowano dla Sił Morskich Ukrainy.
Zostały one zaprojektowane w Naukowo-Projektowym Centrum Budownictwa Okrętowego w Mikołajowie (DPCK) pod kierownictwem głównego konstruktora Serhija Krywki. Ich produkcję seryjną podjęła stocznia prywatna PrAT „Kuznia na Rybalśkomu” w Kijowie, znana do 2017 roku jako spółka publiczna PAT Zawod „Leninska Kuznia”.
Pierwsze dwa kutry projektu 58155 rozpoczęto budować w październiku 2012 roku, ale ich wodowanie odbyło się dopiero w 2015. W 2016 roku położono stępki jeszcze czterech „żmij”, które zwodowano rok później. Produkcja siódmego MBAK-a rozpoczęła się w 2018 roku. Od września 2020 roku siedem kutrów typu Hjurza-M (P174 Akkerman, P175 Berdianśk, P176 Nikopol, P177 Kremenczuk, P178 Łubny, P179 Wyszhorod i P180 Kostopil) stało się częścią Sił Morskich Ukrainy.
Prace nad MBAK-08, który ponoć ma nazywać się Bucza (na cześć miasta, w którym Rosjanie w trakcie obecnej wojny wykazali się szczególnym okrucieństwem wobec cywilów) rozpoczęły się w 2019 roku. Według planów miała być budowana przez cztery miesiące, po czym zwodowana i wysłana na próby. Jednak jej produkcja została zamrożona i wznowiona dopiero w lipcu 2021 roku.
Zasadniczą przyczyną tego opóźnienia była sytuacja finansowa stoczni „Kuznia na Rybalśkomu” i oskarżenia jej władz oraz urzędników państwowych o korupcję. W grudniu 2020 roku „Kuznia” wstrzymała budowę MBAK-08, jak też trzeciego kutra desantowo-szturmowego projektu 58503 Kentawr-ŁK (pol. centaur). Dowódca Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy kadm. Ołeksij Nejiżpapa (obecnie wiceadmirał) zapowiedział, że flota ograniczy się do pozyskania ośmiu MBAK. W lipcu 2021 roku stocznia wznowiła budowę kutra. Jednocześnie w tym samym roku Państwowe Biuro Śledcze (Derżawne biuro rozsliduwań) zgłosiło podejrzenia wobec byłego wiceministra obrony, prezesa zarządu „Kuznia na Rybalśkomu” i dwóch byłych szefów Departamentu Polityki Wojskowo-Technicznej, Rozwoju Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego Ministerstwa Obrony. Urzędnicy ci podejrzewani są o współpracę i organizowanie dostaw sprzętu wojskowego niskiej jakości do Sił Zbrojnych w latach 2016-2018. Kuter udało się zwodować 30 września 2021 roku.
Spośród pierwszej siódemki Ukraińcy stracili trzy jednostki: Akkerman, Kremenczuk i Wyszhorod zostały przechwycone przez Rosjan w trakcie wojny przeciwko Ukrainie, zaś Łubny zatopiony w czasie walk o Mariupol.
Przyszły Bucza jest uzbrojony w dwa moduły KAU-30M (Korabelna Artyłerijśka Ustanowka, czyli okrętowe stanowisko artyleryjskie; pierwotne oznaczenie BM-5M.01 Katran-M), które są wariantem modułu bojowego BM-3 Szturm opracowanego do pojazdów opancerzonych. Każdy uzbrojony w 30 mm armatę automatyczną ZTM-1, 30 mm granatnik automatyczny KBA-117 i 7,62 mm karabin maszynowy PKT oraz dwa pociski przeciwpancerne Barrier.
Kuter typu Hjurza-M wypiera 54 tony, mierzy 23,0×4,8×1,0 m. Napęd dwoma dieslami zapewnia prędkość 25 węzłów. Załogę tworzy pięciu ludzi. Kuter wyposażono w radar nawigayjny Delta-M i głowicę obserwacyjno-celowniczą Sarmat.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu