Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandzkie F-35A Lightning II wylądowały w Malborku

Niderlandzki F-35A Lightning II kołujący na terenie 22. BLT. Fot. Łukasz Pacholski

27 stycznia w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wylądowały pierwsze trzy, z ośmiu deklarowanych, wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II należące do Sił Powietrznych Królestwa Niderlandów.

Maszyny przyleciały bezpośrednio z jednej z baz w Królestwie Niderlandów. Zgodnie z deklaracjami, osiem samolotów ma stacjonować w Polsce w ramach misji Baltic Air Policing – cztery będą wykorzystywane operacyjnie, a pozostała czwórka pełnić zadania szkolno-treningowe. Pozostałe pięć sztuk ma dolecieć w najbliższym czasie. Siły niderlandzkie mają operować z Malborka przez okres dwóch miesięcy, kiedy zostaną zastąpione przez kontyngent z innego europejskiego państwa NATO. Przygotowania do przyjęcia sił niderlandzkich trwały od dłuższego czasu, m.in. na terenie lotniska zbudowano nowe, lekkie, hangary przeznaczone do obsługi F-35A. Co ciekawe, transport sprzętu wykonywany był z wykorzystaniem średnich samolotów transportowych Airbus A400M Atlas należących do lotnictwa belgijskiego.

Tymczasowe hangary przygotowane na przyjęcie F-35A Lightning II. Fot. Łukasz Pacholski

Dla niderlandzkiego lotnictwa to druga misja ekspedycyjna z wykorzystaniem samolotów F-35A Lightning II. W I połowie 20222 roku cztery maszyny skierowano do Bułgarii, gdzie wspierały siły bułgarskie i rumuńskie w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dotychczas Królestwo Niderlandów odebrało przynajmniej 26 F-35A Lightning II, osiem z nich stacjonuje w Stanach Zjednoczonych i jest wykorzystywana m.in. do zadań szkolno-treningowych.

Obecność F-35A Lightning II w Polsce to pierwsza tak długa misja sojusznicza z wykorzystaniem samolotów tego typu na terytorium Rzeczpospolitej. Wcześniej F-35A był obecny m.in. w czasie podpisania umowy na zakup 32 samolotów przez Polskę (w styczniu 2020 roku, był to egzemplarz włoski). Nie można wykluczyć, że techniczne lądowania wykonywały także maszyny amerykańskie, operujące w polskiej przestrzeni powietrznej w 2022 roku w ramach patroli powietrznych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc