Na początku stycznia w brytyjskich mediach opublikowane zostały informacje na temat rakietowego systemu artyleryjskiego, jaki w nieodległej przyszłości miałby zasilić arsenał brytyjskich wojsk lądowych (British Army) ‒ Land Precision Strike (LPS).
Land Precision Strike (pol. precyzyjne uderzenie lądowe) ma być systemem zdolnym do precyzyjnego rażenia odległych celów lądowych. Właściwie ma to być pocisk opracowywany z myślą o modernizacji brytyjskich polowych wyrzutni rakietowych M270 systemu MLRS. W przyszłości jego uzbrojeniem mają być pociski GMLRS, GMLRS-ER, PrSM i LPS właśnie. Pocisk LPS miałby wejść do służby w 2028 r. Ma być zdolny do rażenia celów lądowych, w tym poruszających się, w odległości co najmniej 80 km od wyrzutni, którą ma być zmodernizowany M270.
Według brytyjskich mediów, jako droga ku pozyskaniu LPS ma być rozważanych kilka opcji. Pierwszą z nich jest modernizacja pocisków systemu GMLRS tak, by stały się zdolne do rażenia ruchomych celów. Podobna zdolność jest już rozwijana na rzecz Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (US Army i US Marine Corps), ale dotyczy zwalczania celów nawodnych, a więc celów jednak nieco większych od chociażby czołgu czy działa samobieżnego. Drugą opcją jest niemiecki G-SMArt, rozwijany przez spółkę GIWS (joint venture Rheinmetall AG i Diehl Defence). Pocisk ten miałby być w istocie zmodyfikowanym pociskiem rakietowym M30 GMLRS z głowicą zawierającą cztery „inteligentne” podpociski SMArt. Kolejną opcją ma być MBDA Land Precision Strike, w którego wypadku sama nazwa stanowi nawiązanie do programu. Pocisk ten ma stanowić rozwinięcie pocisku Brimstone z wykorzystaniem komponentów pocisków SPEAR, CAMM i Sea Venom. Warto dodać, że oferent, grupa MBDA, prezentuje rysunki koncepcyjne pocisku „odpalanego”ie tylko z M270, ale i z wyrzutni umieszczonej na kołowym transporterze opancerzonym Boxer czy wyrzutni zbliżonej konstrukcyjnie do iLauncher systemu przeciwlotniczego Sky Sabre.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu