Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Land Precision Strike dla British Army

Brytyjskie wojska lądowe poszukują pocisku zdolnego do rażenia ruchomych celów na dystansie co najmniej 80 km. Rys. MBDA

Na początku stycznia w brytyjskich mediach opublikowane zostały informacje na temat rakietowego systemu artyleryjskiego, jaki w nieodległej przyszłości miałby zasilić arsenał brytyjskich wojsk lądowych (British Army)  Land Precision Strike (LPS).

Land Precision Strike (pol. precyzyjne uderzenie lądowe) ma być systemem zdolnym do precyzyjnego rażenia odległych celów lądowych. Właściwie ma to być pocisk opracowywany z myślą o modernizacji brytyjskich polowych wyrzutni rakietowych M270 systemu MLRS. W przyszłości jego uzbrojeniem mają być pociski GMLRS, GMLRS-ER, PrSM i LPS właśnie. Pocisk LPS miałby wejść do służby w 2028 r. Ma być zdolny do rażenia celów lądowych, w tym poruszających się, w odległości co najmniej 80 km od wyrzutni, którą ma być zmodernizowany M270.

Według brytyjskich mediów, jako droga ku pozyskaniu LPS ma być rozważanych kilka opcji. Pierwszą z nich jest modernizacja pocisków systemu GMLRS tak, by stały się zdolne do rażenia ruchomych celów. Podobna zdolność jest już rozwijana na rzecz Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych (US Army i US Marine Corps), ale dotyczy zwalczania celów nawodnych, a więc celów jednak nieco większych od chociażby czołgu czy działa samobieżnego. Drugą opcją jest niemiecki G-SMArt, rozwijany przez spółkę GIWS (joint venture Rheinmetall AG i Diehl Defence). Pocisk ten miałby być w istocie zmodyfikowanym pociskiem rakietowym M30 GMLRS z głowicą zawierającą cztery „inteligentne” podpociski SMArt. Kolejną opcją ma być MBDA Land Precision Strike, w którego wypadku sama nazwa stanowi nawiązanie do programu. Pocisk ten ma stanowić rozwinięcie pocisku Brimstone z wykorzystaniem komponentów pocisków SPEAR, CAMM i Sea Venom. Warto dodać, że oferent, grupa MBDA, prezentuje rysunki koncepcyjne pocisku „odpalanego”ie tylko z M270, ale i z wyrzutni umieszczonej na kołowym transporterze opancerzonym Boxer czy wyrzutni zbliżonej konstrukcyjnie do iLauncher systemu przeciwlotniczego Sky Sabre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc