27 grudnia federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu Republiki Federalnej Niemiec (Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz) poinformowało o wielkości eksportu uzbrojenia, na który rząd niemiecki wyraził zgodę w 2022 r. (do 22 grudnia). Wartość choć znaczna, jest nieco niższa, niż w roku poprzednim.
Łączna wartość eksportu broni, na który zgodę wyraził Berlin, sięgnęła 8,36 mld EUR. W roku 2021 było to o ok. 1 mld EUR więcej. Dla porównania, w 2019 r. było to 7,9 mld EUR. Co ciekawe, największym odbiorcą produkcji niemieckiej zbrojeniówki jest Ukraina ‒ wartość zgód na eksport uzbrojenia i sprzętu do tego państwa przekroczyła 2,245 mld EUR. Jest to o tyle interesujący przypadek, że wcześniej Niemcy, zgodnie z tzw. doktryną Genschera (zakaz sprzedaży uzbrojenia do państw i regionów zagrożonych lub objętych wojną), zwykle rezygnowały z eksportu materiałów wojennych do państw toczących wojny (nie było i nie jest to jednak ściśle przestrzegane, choć zdarzało się działanie wręcz na szkodę niemieckiej zbrojeniówki, jak dwukrotna odmowa eksportu dużych partii Leopardów 2 do Królestwa Arabii Saudyjskiej).
27 lutego niemieckie władze zawiesiły ją jednak w odniesieniu do Ukrainy. Drugim co do wielkości odbiorcą było Królestwo Niderlandów (ponad 1,826 mld EUR), trzecim ‒ Stany Zjednoczone Ameryki (ponad 864 mln EUR). Następnymi w kolejności państwami były: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ponad 453 mln EUR), Węgry (ponad 249 mln EUR), Związek Australijski (196 mln EUR), Republika Czeska (ponad 176 mln EUR), Republika Singapuru (175 mln EUR), Republika Słowacka (niemal 172 mln EUR) i Republika Korei (niemal 167 mln EUR).
Warto odnotować, że wśród owych zgód są uwzględnione także te dotyczące wymiany pierścieniowej (Ringtausch ‒ dane państwo przekazuje swoją broń Ukrainie, w zamian za co otrzymuje broń od Niemiec). Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu RFN, mniej niż połowa zgód dotyczy eksportu broni (3,96 mld EUR) ‒ reszta dotyczy amunicji, wyposażenia, pojazdów logistycznych itd. Zdecydowanie największą część opisywanej puli stanowi eksport do sąsiadów RFN i innych państw europejskich ‒ było to łącznie 7,54 mld EUR.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
sprzedają a nie dają gratis???