Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ppk Akeron MP zintegrowany z wieżą CV90

Bojowy wóz piechoty CV90 z powodzeniem wystrzelił ppk Akeron MP na poligonie w północnej części Szwecji. Fot. MBDA.

20 grudnia europejska grupa rakietowa MBDA poinformowała, że produkowany przez nią (dokładniej przez MBDA France) przeciwpancerny pocisk kierowany Akeron MP został zintegrowany z wieżą bojowego wozu piechoty CV90.

Integracja powiodła się, co potwierdził test odpalenia pocisku z wyrzutni chowanej wewnątrz wieży bojowego wozu piechoty CV90 produkcji BAE Systems Hägglunds. Próba została przeprowadzona w północnej Szwecji w obecności przedstawicieli Wojsk Lądowych Królestwa Szwecji. Warunki testu zostały celowo tak dobrane, by potwierdzić zdolność do wykorzystania pocisku jako uzbrojenia przeciwpancernego pojazdów operujących na terenie Skandynawii (czyli w warunkach arktycznych lub zbliżonych), w tym z udanym namierzeniem przed startem (tryb LOBL, Lock On Before Launch).

Drugą ciekawą informacją jest to, że podczas wyszukiwania i namierzania celu wykorzystano dane dostarczone przez bezzałogowy statek powietrzny LynkEUs (czterowirnikowiec klasy micro-UAV). Sam Akeron MP jest pociskiem produkowanym seryjnie, a Siły Zbrojne Królestwa Szwecji (Försvarsmakten) zostały niedawno jego drugim użytkownikiem. Sam CV90 również nie jest pierwszym pojazdem zintegrowanym z Akeronem MP.

Akeron MP, dawniej MMP (Missile Moyenne Portée, pol. pocisk średniego zasięgu), to opracowany i produkowany przez grupę MBDA przeciwpancerny pocisk kierowany, zaliczany do tzw. 5. generacji. Ma 1,3 m długości, średnicę 140 mm i ma masę startową 11 kg (wraz z pojemnikiem transportowo-startowym 15 kg). W locie rozwija prędkość marszową 160 m/s, a w fazie ataku rośnie ona do 230 m/s. Zasięg pocisku wynosi oficjalnie „ponad 4000 m” (wg niektórych źródeł sięga 5000 m). Tandemowa głowica kumulacyjna o średnicy 115 mm zapewnia skuteczne zwalczanie nawet silnie opancerzonych wozów bojowych z dodatkowym pancerzem reaktywnym ‒ może przebić ponad 1000 mm stali RHA za pancerzem reaktywnym. Według deklaracji producenta, pocisk ma być zdolny do przełamywania aktywnych systemów ochrony pojazdów, lecz MBDA nie podaje szczegółów zastosowanego rozwiązania.

Akeron MP wyposażono w dwuzakresowy, optoelektroniczny dzienno-nocny układ naprowadzania z niechłodzoną kamerą termowizyjną i kamerą telewizyjną. Może być odpalany w jednym z trzech trybów: „wystrzel i zapomnij”, „wystrzel, obserwuj i koryguj”, „wystrzel, zlokalizuj cel i naprowadzaj”. Operator ma zapewnioną kontrolę nad pociskiem dzięki dwukierunkowemu światłowodowemu łączu transmisji danych. Pocisk może atakować zarówno w trybie top attack, jak i po niskiej trajektorii. Został opracowany jako następca ppk rodziny MILAN.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc