Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza partia koreańskich wozów bojowych dostarczona do Polski

W Gdyni rozpoczął się rozładunek statku BBC Pearl, który dostarczył pierwszą partię pojazdów gąsienicowych zamówionych w Republice Korei. Fot. MON

5 grudnia do portu handlowego w Gdyni zawinął wielozadaniowy statek handlowy BBC Pearl, na pokładzie którego dostarczono do Polski pierwszą partię pojazdów gąsienicowych zamówionych przez Agencję Uzbrojenia w Republice Korei.

Zgodnie z upublicznionymi danymi, dostawa ma objąć dziesięć czołgów podstawowych K2 oraz 24 armatohaubice K9A1. Sprzęt został oficjalnie zaprezentowany w Republice Korei w połowie października bieżącego roku. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, całość sprzętu ma trafić do jednostek podległych 16. Dywizji Zmechanizowanej – czołgi do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej (batalion czołgów w Morągu), a armatohaubice do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. Najprawdopodobniej z portu w Gdyni do docelowych miejsc przeznaczenia zostaną przewiezione transportem kolejowym.

Armatohaubica K9A1. Fot. MON

Wielozadaniowy drobnicowiec BBC Pearl wszedł do eksploatacji w 2012 roku. Jego operatorem jest BBC Chartering GmbH & Co KG z Republiki Federalnej Niemiec. Co należy zauważyć, w ostatniej fazie rejsu w jego pobliżu operowała fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski oraz korweta ORP Kaszub. Jak wskazują oficjalne zdjęcia, część sprzętu była przewożona na pokrywach ładowni.

por. mar. Damian Przybysz/3FO

6 grudnia, w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni ma odbyć się uroczystość oficjalnego odbioru pierwszej partii koreańskich pojazdów pancernych dostarczonych do Polski. Wezmą w niej udział prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. Umowy na zakup 180 czołgów K2 oraz 212 armatohaubic K9A1 zostały podpisane 26 sierpnia bieżącego roku w Morągu. Polscy żołnierze rozpoczęli szkolenie na nowym sprzęcie w październiku. Obecnie brak informacji, czy dostarczone pojazdy są już wyposażone w elementy wyposażenia wybrane przez stronę polską (m.in. system TOPAZ).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc