Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Air Products and Chemicals poleci na Marsa

Air Products dostarczała ciekły wodór do napędzania trzech silników głównych promu kosmicznego. Zdjęcie z 1997 roku. Fot: Jack Lerch (z arch. airproducts.com)

NASA przyznała firmie z Allentown w Pensylwanii kontrakt na dostarczenie ciekłego helu do Centrum Kosmicznego imienia Kennedy’ego. Kontrakt na dostawę 33 milionów litrów obejmuje dzierżawę sześciu pomp ciekłego helu.

Umowa na dostawy gazu po ustalonej cenie obowiązywać będzie od 1 grudnia i obejmuje 23-miesięczny okres podstawowy, po którym nastąpią trzy okresy opcjonalne, które, jeśli zostaną zrealizowane, przedłużą umowę do 31 października 2027 r. Całkowita wartość kontraktu na maksymalny możliwy okres opiewa na około 1,07 miliarda USD.

Firma Air Products dostarczy jednocześnie opracowany przez siebie (i jedyny w swoim rodzaju w branży gazów przemysłowych) system pompowania helu. Ma on kluczowe znaczenie dla sprężania helu, a tym samym do jego wykorzystania w trakcie misji. Firma dostarcza także ciekły azot wykorzystywany do przedmuchiwania urządzeń oraz ciekły tlen jako składnik mieszanki paliwa rakietowego.

NASA potrzebuje znacznych ilości ciekłego helu do wspierania szeregu działań agencji w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego i w pobliskiej Bazie Sił Kosmicznych na Przylądku Canaveral (Cape Canaveral Space Force Station - CCSFS). Wśród nich jest obsługa programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także programów Space Launch System i Orion, które stanowią podstawę programu Artemis, który zakłada powrót człowieka na Księżyc oraz załogową misję na Marsa.

Hel jest gazem obojętnym używanym do przepłukiwania układów wodorowych, środkiem zwiększającym ciśnienie w układach paliwowych oraz kriogenicznym środkiem chłodzącym. Jest również używany zarówno w fazie startu jak i obsługi pojazdów kosmicznych i rakiet.

Współpraca firmy Air Products z NASA rozpoczęła się w 1957 r. wraz z uruchomieniem fabryki gazu przemysłowego w Ohio i od tego czasu obejmuje dostarczanie Agencji ciekłego wodoru i innych gazów przemysłowych. Firma Air Products od dawna bierze udział w programie testowania silników NASA w Stennis Space Center w stanie Mississipi, w Johnson Space Center w Teksasie, a także w Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama. Firma ma swój oddział także w Polsce.

Na podstawie źródeł prasowych NASA.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc