18 października tureckie media poinformowały o pierwszym testowym odpaleniu najnowszego tureckiego pocisku rakietowego „ziemia–ziemia”, nazwanego Tayfun. Jest to jak dotąd pocisk balistyczny o największym zasięgu, jaki kiedykolwiek przetestowano w Turcji, a wg części doniesień jego docelowy zasięg ma być znacznie większy.
Według informacji tureckiego branżowego portalu SavunmaSanayiST, jak również innych tureckich mediów, test strzelaniem prototypowego pocisku Tayfun przeprowadzono z terenu lotniska Rize-Artvin, nieopodal portowego miasta Rize nad Morzem Czarnym w północno-wschodniej Turcji. Pocisk odpalono o godzinie 6.50 czasu lokalnego. Pokonał 561 km w czasie 458 s i trafił wyznaczony cel na nadmorskim poligonie rakietowym koło Synopy w północnej Turcji, także na Morzem Czarnym. Według części doniesień cel (zapewne platforma pływając) był umieszczony na powierzchni morza. Opublikowano nagranie wideo pokazujące odpalenie Tayfuna, dzięki czemu wiadomo, że wyrzutnia jest umieszczona na samochodzie ciężarowym w układzie 8×8 o opancerzonej kabinie, który przenosi dwa prostopadłościenne pojemniki transportowo-startowe. Z powodu jakości nagrania o wyglądzie samego pocisku niewiele można powiedzieć. Najwyraźniej jest to dalsze rozwinięcie pocisku Bora (jego eksportowa wersja nazywa się Khan), czyli jest to pocisk napędzany silnikiem rakietowym na kompozytowe paliwo stałe.
Zasięg ponad 560 km plasuje Tayfuna w kategorii pocisków operacyjnych. W tureckich mediach Tayfun jest określany jako Kısa Menzilli Balistik Füzesi, czyli pocisk balistyczny krótkiego zasięgu, odpowiednik amerykańskiego terminu Short-Range Ballistic Missile (SRBM). Przyrost zasięgu w porównaniu z pociskiem Bora (podawany oficjalnie zasięg ponad 280 km) wskazuje na dość daleko idące zmiany konstrukcyjne, a nie tylko zwiększenie ilości paliwa. Część tureckich mediów spekuluje, że właśnie przebadany zasięg ~560 km to nie jest kres możliwości Tayfuna, gdyż docelowo miałby to być pocisk o zasięgu nieco poniżej 1000 km. Niemniej już teraz, przy 560 km, Tayfun z obszaru zachodniej Turcji ma w zasięgu całą Grecję, albo z północnego Cypru egipską Aleksandrię. Choć dotąd nie ma oficjalnego potwierdzenia, jest oczywiste, że pocisk Tayfun skonstruowała spółka Roketsan (Roket Sanayi ve Ticaret A.Ş.) pod kierownictwem SSB (Savunma Sanayii Başkanlığı – Prezydencja Przemysłu Obronnego) w ramach programu nazwanego w Turcji „Tayfun Füze Sistemi Geliştirme Projesi”, czyli projekt rozwoju systemu rakietowego Tayfun. Założony program badań strzelaniem ma obejmować jeszcze kilka testowych odpaleń prototypowych pocisków. Strzelania mają potwierdzić założone charakterystyki taktyczno-techniczne Tayfuna, po czym ma rozpocząć się jego produkcja seryjna i nastąpić przyjęcie do uzbrojenia.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Niech Polski rząd MON pozyska Tureckie pociski balistyczne Bora, Tayfun, oraz Koreański system rakietowy pocisków balistycznych,manewrujących, p-okrętowych Hyunmoo,Ponadto niech zacznie rozmowy z Koreańczykami i sfinalizuje w jakieś częsci budowane przez Koreę programy samolotu KAI KF-21 Boremae, lekkich śmigłowców szturmowych KAI LAH z silnym uzbrojeniem,budowy dronów bojowych MUAV, budowy pocisku hipersonicznego Hycore pozyska transfery technologii i buduje w Polsce wspólnie z Koreańczykami lub samemu.