Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Udoskonalone granatniki DND RGW90 HH-T

Rodzina jednorazowych granatników DND RGW na MSPO 2022, od góry: RGW60, RGW110 i RGW90 HH-T. Fot. Adam M. Maciejewski

Spółka Dynamit Nobel Defence wystawia na tego rocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego najnowsze modele swoich jednorazowych wielozadaniowych granatników bezodrzutowych, czyli RGW110, RGW90 HH-T i RGW60, stanowiących kumulację najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych i wniosków zebranych podczas eksploatacji i bojowego użycia.

Najcięższy i zarazem najskuteczniejszy z granatników Dynamit Nobel Defence (DND) RGW110 to wyrób już dość dobrze w Kielcach znany. RGW110 – powstały jako następca granatników DND Panzerfaust 3 – łączy największą na rynku przebijalność ponad jednego metra pancerza stalowego z kompaktowymi wymiarami, niewiele przewyższającymi RGW90. RGW110 to techniczne rozwiązanie na zapotrzebowanie na jednorazowy granatnik ppanc., którym można niszczyć współczesne czołgi z dowolnego kierunku, także z przedniej półsfery. Jest to wymóg zgłaszany przez coraz większą liczbę sił zbrojnych, które potrzebują granatnika ppanc. o możliwościach analogicznych lub większych od Panzerfausta-3-IT. W 2025 r. RGW110 zakończy pełne badania kwalifikacyjne, stając się w pełni dojrzałym komercyjnie wyrobem.

Pogoń za coraz większą skutecznością i przebijalnością granatników ppanc. doprowadziła także do powstania RGW90 HH-T, najnowszej wersji RGW90, granatnika coraz popularniejszego pod różnymi szerokościami geograficznymi, także na polach bitew na Ukrainie czy w Donbasie. Na MSPO 2022 można zobaczyć wersję oznaczoną RGW90 HH-T A3, w której wprowadzono zmiany właśnie postulowane przez użytkowników dotychczasowych wersji RGW90 HH. RGW90 HH-T zakończy pełne badania w 2026 r. W przypadku HH-T największe novum to oczywiście tandemowa głowica kumulacyjna, nadal powtarzająca koncepcję detonacji w dwóch trybach – HEAT i HESH. DND nie gwarantuje możliwości przebicia przedniego pancerza najnowszych i najlepiej opancerzonych czołgów z RGW90 HH-T. Jednak rosnąca liczba pojazdów pancernych opancerzonych – czołgów i bojowych wozów piechoty – jest wyposażona w osłony boczne wielowarstwowe i reaktywne. Do ich zwalczania, choćby z boku, potrzeba tandemowej głowicy kumulacyjnej, jak w RGW90 HH-T. Poza tym ulepszono konstrukcję składanego kolimatorowego celownika – jego obudowa jest wytrzymalsza. DND w rodzinie RGW90 wdrożył także nowe urządzenie spustowe, opracowanie własne firmy – lżejsze choć także solidniejsze. DND przykłada dużo wagi do obniżania masy swoich granatników. Podstawowy model RGW90 HH waży 7,5 kg.

Trzecim prezentowanym granatnikiem jest najmniejszy w rodzinie RGW60. DND promuje jego najnowszy wariant RGW60 ASM (anti-structure munition – czyli do niszczenia budynków i innych umocnień polowych) z głowicą o dwóch trybach detonacji. Jeden to tzw. blast mode, a drugi impact mode. O ile jeden służy do dokonania maksymalnych zniszczeń już w chwili uderzeniowej detonacji głowicy, to drugi stawia na potęgowanie zniszczeń w środku trafionego obiektu – w ścianie wybijana jest stosunkowo mała dziura, ale za to większość energii eksplozji jest wykorzystywana do spowodowania jak największych zniszczeń w pomieszczeniu za trafioną ścianą. Nastawienie wybranego trybu detonacji przed strzałem jest dość podobne do wyboru trybu HEAT lub HESH w innych modelach RGW – służy do tego manipulator w części nosowej głowicy RGW60 ASM.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc