12 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z Textron Aviation Defense LLC w sprawie produkcji i dostawy turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych T-6C Texan II nieujawnionemu klientowi eksportowemu.
Sierpniowa umowa ma wartość 43,8 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca września 2024 roku. Zgodnie z komunikatem Departamentu Obrony, w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Producent ma dostarczyć trzy samoloty T-6C Texan II, dwa zapasowe silniki, naziemny sprzęt obsługi technicznej, dodatkowe zbiorniki paliwa, wsparcie logistyczne oraz usługę wsparcia infrastruktury naziemnej. Departament Obrony nie informuje o odbiorcy pakietu. Co interesujące w transakcji zastosowano procedurę „pseudo-FMS”.
Tego typu procedura jest stosowana w momencie wykorzystania środków budżetowych Stanów Zjednoczonych w sprzedaży sprzętu wojskowego klientom zagranicznym. W obecnej formie procedura została wdrożona po 11 września 2001 roku i była wynikiem za długiej ścieżki formalnej w przypadku niektórych transakcji niezbędnych dla klientów eksportowych – m.in. stosowano ją w stosunku do Iraku, Pakistanu oraz Afganistanu. W niektórych przypadkach umowy były zawierane w ciągu 40 dni od przesłania do Waszyngtonu Letter of Request.
Brak informacji odnośnie odbiorcy może budzić spekulacje. Obecnie jednym z głównych odbiorców amerykańskiej broni stała się Ukraina, jednak dotychczas brak było oficjalnych informacji o potrzebie zakupu (choćby na potrzeby szkolenia) samolotów T-6C Texan II. Drugim, potencjalnym, kierunkiem może być Wietnam, którego władze od dłuższego czasu są zainteresowane zakupem maszyn tego typu na własne potrzeby. Dla Textron Aviation Defense LLC to druga, w ciągu ostatnich tygodni, umowa eksportowa na samoloty T-6C – 30 czerwca Departament Obrony (poprzez procedurę FMS) zamówił osiem samolotów dla Tunezji (dostawa do końca września 2026 roku).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu