Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy i Holendrzy dostarczą Ukrainie kolejne PzH 2000

155 mm armatohaubica PzH 2000 Bundeswehry przygotowana do przewozu, w tym przypadku jeszcze nie na Ukrainę. Fot. Bundeswehr

29 czerwca niemiecki państwowy nadawca Deutsche Welle, relacjonując obecny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie, podał, że Republika Federalna Niemiec i Królestwo Niderlandów, działając w porozumieniu, zdecydowały o przekazaniu Ukrainie jeszcze sześciu armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000.

Deutsche Welle (DW) w swojej relacji cytuje minister obrony RFN Christinę Lambrecht, która powiedziała, że razem z minister obrony Niderlandów Kasją Ollongren zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnych sześciu 155 mm armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) – i RFN, i Niderlandy podarują po trzy działa. Lambrecht zasugerowała jednocześnie, że w przypadku samobieżnej artylerii tego kalibru, jest to maksimum, co Niemcy mogą wysłać na Ukrainę bez uszczuplania swoich sił operacyjnych. Lambrecht dodała, że najnowsze dostawy PzH 2000 pozwolą Kijowowi sformować pełny batalion artylerii z 18 PzH 2000. Zatem jest to identyczna argumentacja, jaką posłużył się ostatnio francuski minister obrony Sébastien Lecornu, a co może wskazywać na zakulisowe ustalenia w ramach NATO odnośnie dostaw artylerii samobieżnej kal. 155 mm na Ukrainę.

Poza tym DW donosi, że Norwegia zobowiązała się dostarczyć Ukrainie trzy wieloprowadnicowe polowe wyrzutnie rakietowe, o czym powiedział norweski minister obrony Björn Arild Gram. DW nie precyzuje, o jaki system rakietowy chodzi. Jednak w przypadku Norwegii może to być tylko M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS). Norwegia miała jedynie tuzin M270, które Oslo wycofało z eksploatacji po tym, jak dołączyło do Konwencji o zakazie użycia amunicji kasetowej. Norweskie M270 strzelały tylko pociskami rakietowymi serii M26 z głowicami kasetowymi. Norwegia nigdy nie miała pieniędzy, aby zmodernizować swoje M270, aby strzelały nowymi „niekasetowymi” wersjami pocisków GMLRS. Zmagazynowane M270 czekały na lepszą sytuację budżetową. Informacja o przekazaniu trzech M270 Ukrainie wskazuje, że Norwegia zdecydowała pozbyć się M270. Przy czym nie ma informacji odnośnie pocisków rakietowych do norweskich M270, które będą przekazane za pośrednictwem Wielkiej Brytanii, co może wskazywać na ich uprzednie przystosowanie do odpalania pocisków GMLRS. Prócz wyrzutni rakietowych, Norwegia przekaże też 5000 pocisków artyleryjskich – DW nie pisze jakiego kalibru, ale zapewne 155 mm.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Niemcy i Holendrzy dostarczą Ukrainie kolejne PzH 2000”

  1. Powoli ale chyba jest tak, że sprzętu nie ma tak od ręki. Trzeba ruszyć najpierw z produkcją, a potem wysłać na wojnę i to zgodnie z prawem.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc