Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Koniec południowoafrykańskiego Borsuka?

Narodowe Siły Obronne RPA mogą nie doczekać się nowego kołowego wozu bojowego. Fot. Denel

25 maja w sieci opublikowano informacje na temat południowoafrykańskiego programu Badger (pol. Borsuk), określanego także jako Hoyfester, w ramach którego Wojska Lądowe Południowoafrykańskich Narodowych Sił Obronnych miałyby pozyskać 243 (pierwotnie 268) kołowych wozów bojowych w układzie 8×8.

O problemach z realizacją programu wiadomo od ponad roku. Już wówczas program budowy pojazdu bazującego na fińskiej konstrukcji Patria AMV notował dziewięcioletnie (sic!) opóźnienie w stosunku do harmonogramu z 2007 r. (wtedy zawarta została umowa pomiędzy południowoafrykańskim resortem obrony a firmą Denel, która reprezentuje na lokalnym rynku Patrię), a w stosunku do nowszego harmonogramu z 2013 r. o 40 miesięcy.

Według najnowszych informacji minister obrony Thandi Modise, w odpowiedzi na zapytanie wystosowane przez jednego z opozycyjnych polityków Kobusa Maraisa (Sojusz Demokratyczny), odpowiedzieć miał, że „Denel we własnym pisemnym oświadczeniu przyznał, że nie może ukończyć programu Hoefyster przy zachowaniu zakładanego budżetu, ram czasowych i wymagań technicznych”. Minister stwierdził także, że „w ciągu ostatnich trzech lat nie poczyniono prawie żadnych postępów w realizacji projektu”, wskazując przy tym, że powodem były ograniczenia finansowe i niedostateczne możliwości firmy Denel. W grudniu ub.r. miało dojść wręcz do anulowania kontraktu na rozpoczęcie produkcji pojazdów. Obecnie Departament Obrony Republiki Południowej Afryki zajmuje stanowisko, zgodnie z którym zakup wozów bojowych 8×8 zostanie odroczony w czasie po zakończeniu fazy rozwojowej przez firmę Denel. Ma to być uzależnione od dostępności środków finansowych w przyszłości. Zakończenie fazy rozwojowej ma wymagać kolejnych 200 mln ZAR, zaś produkcja, jeśli by do niej doszło, miałaby kosztować 9 mld ZAR i trwać sześć lat. Według zagranicznych komentatorów, w obecnej sytuacji szansa na dalszą realizację programu jest bliska zeru.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Koniec południowoafrykańskiego Borsuka?”

  1. Były lata że w polskim eksporcie uzbrojenie RPA zajmowało ważne miejsce- wtedy gdy sprowadzali części do Badgera z naszych zakładów, gdyby współpraca była stała,ścisła mieli by transportery, a tak mają...figę z makiem, bo chcieli sami.

  2. Polacy to zawsze coś sp....
    To nie borsuk tylko miodożer.
    Inaczej Ratel.
    Bardzo waleczne zwierzę stąd ta nazwa.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc