4 maja amerykański koncern Lockheed Martin poinformował o ukończeniu budowy prototypu stacji radiolokacyjnej AN/TPY-4, zamówionej w ramach programu 3DELRR.
Przewoźny radar AN/TPY-4 został niedawno wybrany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w ramach programu Three Dimensional Expeditionary Long Range Radar (3DELRR, pol. ekspedycyjny radar trójwspółrzędny dalekiego zasięgu). Lockheed Martin ukończył budowę pierwszego prototypu stacji, która wg producenta ma w pełni odpowiadać wymaganiom współczesnego pola walki i dysponować odpowiednim zapasem modernizacyjnym na najbliższą przyszłość. Ma być on ukoronowaniem dotychczasowych inwestycji korporacji w rozwój zaawansowanych rozwiązań technicznych dla stacji radiolokacyjnych. W pełni cyfrowa architektura systemu ma pozwalać na stabilne działanie nawet w trudnych warunkach i umożliwiać jego łatwą modernizację czy integrację z kolejnymi systemami w przyszłości. Radar z anteną z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA), z modułami nadawczo-odbiorczymi wykonanymi w technologii azotku galu (GaN), zapewnia możliwość obserwacji przestrzeni powietrznej w zakresie do 90º w pionie. W budowie nowego radaru uczestniczyła także m.in. norweska firma Kongsberg Defence & Aerospace.
W ramach programu 3DELRR US Air Force zamierzają pozyskać 35 przewoźnych stacji radiolokacyjnych dalekiego zasięgu. Nowy system ma odznaczać się wysoką mobilnością strategiczną, za sprawą dostosowania do transportu drogą lotniczą.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Widać, że wojna na Ukrainie stymuluje potężnie przemysł zbrojeniowy do rozwoju nowoczesnych systemów obronnych.