Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjskie pojazdy opancerzone i artyleria dla Ukrainy?

Wielka Brytania przekaże Ukrainie „pojazdy opancerzone i artylerię dalekiego zasięgu” ‒ w tym drugim przypadku może chodzić o 155 mm haubicoarmaty samobieżne AS-90, których obecnie połowa ze 179 dostarczonych niegdyś Royal Artillery pozostaje w rezerwie. Fot. MoD UK/Crown Copyright.

30 marca premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Boris Johnson poinformował, że brytyjski rząd rozważa rozszerzenie pomocy militarnej dla Ukrainy o kolejne kategorie uzbrojenia.

Do broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej mogłyby dołączyć pojazdy opancerzone i systemy artyleryjskie. Johnson miał powiedzieć, że „...może pojazdy opancerzone, może transportery opancerzone, może opancerzone Land Rovery ‒ rozważamy te opcje”. Według nieoficjalnych doniesień najbardziej prawdopodobne jest przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy lekkich (LPPV) pojazdów minoodpornych (MRAP) Foxhound. Miałaby to być m.in. bezpośrednia odpowiedź na katastrofę humanitarną wywołaną przez Rosjan w oblężonym Mariupolu.

Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Następnego dnia sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Robert Ben Wallace ogłosił, że jego państwo przekaże SZU „pojazdy opancerzone i artylerię dalekiego zasięgu”. Ogłosił to podczas konferencji z udziałem przedstawicieli 30 państw wspierających Ukrainę. Powiedział też, że „wiele państw zgłosiło albo nowe pomysły, albo zadeklarowało zwiększenie pomocy finansowej”.

Warto dodać, że brytyjski resort obrony ogłosił tego samego dnia, że przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy 84 000 hełmów. Pierwsza dostawa ma zostać zrealizowana 1 kwietnia, zaś kolejne zostaną wysłane na przestrzeni dwóch tygodni. Przed wysyłką hełmy zostaną pozbawione m.in. znaków identyfikacyjnych. Hełmy trafią w kartonowych pudłach (pakowane po 100 szt.) najpierw do Polski, a potem na Ukrainę.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Brytyjskie pojazdy opancerzone i artyleria dla Ukrainy?”

  1. najlogiczniejszą opcją byłoby przekazanie 100 sztuk AS-90 dla Polski, bo w końcu to te same wieże co polskie Kraby, i w przyszłości można by je zmodernizować do Kraba, dając nowe podwozie (na szybko zamawiane K2 w Korei Południowej, by nie blokować możliwości produkcji nowych Krabów) oraz dłuższą lufę L52 (które robimy sami)... ten sam kaliber 155mm... a w zaman - Polska - przekazuje nasze Goździki (tak ze 200 sztuk pewnie by się znalazło) 122mm które znają i używają na Ukrainie, i które mogą wejść bez szkolenia do boju z marszu - plus amunicję 122mm

    Automatycznie, Polska armia unifikuje kaliber zastępując 122mm i 155mm wyłącznie 155mm (zostają jeszcze Dany 152mm które też potencjalnie mogą mieć wymienione lufy na 155m), a AS90 pokrewne z Krabem (ta sama wieża) mają częściowo wspólną logistykę/serwis i potencjał na pełniejszą unifikację z Krabem. Do tego zakupy od norwesko-fińskiego nammo amunicji 155mm z silnikiem strumieniowym o zasiegu 100km (najlepiej zakup licencji dla Dezametu) i każda lufa 155mm uzyskuje zasięg ognia wiekszy niż standardowe rakiety HIMARSa (program Homar).

  2. @taka sytuacja licencję na podwozia od AS90 kupili Koreańczycy do swojej wieży a potem nam sprzedali czyli w rzeczywistości kraby to AS90😜

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc