Od ponad tygodnia w mediach społecznościowych – ukraińskich i polskich – pojawiają się doniesienia dotyczące wysokiej skuteczności w walce z rosyjskimi środkami napadu powietrznego dostarczonych przez Polskę przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun (szerzej o Piorunie m.in. w „Wojsku i Technice” 3/2021).
Po raz pierwszy wzmianki o zastosowaniu w walce Piorunów opublikowano w sobotę 6 marca, kiedy połączono je z efektownym zestrzeleniem rosyjskiego śmigłowca rodziny Mi-24 5 marca w rejonie wsi Kozarowicze, 40 km na północ od Kijowa.
Także 6 marca opublikowano pierwsze zdjęcie ukraińskiego zestawu Piorun.
11 marca, na oficjalnym twitterowym koncie Gwardii Narodowej Ukrainy opublikowano informację o zestrzeleniu „celu powietrznego” przez dwie obsługi przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych tej formacji. Miało do tego dojść 6 marca, około godziny 18.15 czasu lokalnego. Wystrzelone miały zostać dwa pociski, które trafiły i zniszczyły cel.
Приблизно о 18-й годині 15 хвилин 6-го березня два розрахунки ПЗРК НГУ виявили повітряну ціль противника.
✅Після чого ними було здійснено два пуски. І двома ракетами повітряна ціль була знищена. pic.twitter.com/cnM4uRzQ46
— НГУ (@ng_ukraine) March 11, 2022
Informację zilustrowano m.in. dwoma zdjęciami PPZR Piorun i znanym zdjęciem wraku rosyjskiego Su-25SM3. Te ostatnie ma raczej charakter ilustracyjny, ponieważ przedstawia maszynę RF-93026 wcześniej zidentyfikowaną jako zestrzeloną 4 marca w rejonie Wołnowachy w obwodzie donieckim (wg strony rosyjskiej rozbiła się ona z powodu błędu pilota…).
Jeśli rzeczywiście opublikowane zdjęcia Pioruna należy połączyć z zestrzeleniem rosyjskiego obiektu latającego 6 marca, byłoby to pierwsze oficjalne potwierdzenie w przestrzeni publicznej wysokiej skuteczności najnowocześniejszego polskiego przeciwlotniczego zestawu rakietowego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
To teraz proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy fabryka w pionkach już działa - prochy wielobazowe i inne środki miotające i eksplodujące??
2. Czy PPZR Piorun jest ponownie w produkcji i czy zwielokrotniono jego wytwarzanie??
3. Czy Piorun 2 jest już zbudowany i przechodzi testy??
4. Czy wykorzystamy ten sukces do rozwoju eksportu rakiet PPZR Piorun??
5. Czy Telesystem się rozbudowuje, tak by mógł zwielokrotnić produkcję głowic do piorunów i innych rakiet oraz amunicji APR??
Prawy i Sprawiedliwy- przyłączam się do tych ważnych pytań, takie systemy powinny być jednym z priorytetów do dalszego rozwoju naszego bezpieczeństwa, krajowe systemy przeciwlotnicze, amunicja precyzyjna, systemy przeciwpancerne itd. powinny być pilnie pozyskiwane bez zbędnego zwlekania
O ile Piorun to naprawdę świetny system MANPADS to opieranie się na bredniach ogłaszanych systematycznie przez Ukrainę nie ma wielkiego sensu.
Na część z tych pytań odpowie dopiero przyszłość, ale pozwól że dorzucę coś od siebie.
ad 1. licencja na prochy miała być pozyskana z Caracalami. Pytanie tylko czy Francuzi nie obłożyliby ich ograniczeniami w zastosowaniu ?(am. kasetowa).Tak już zrobili w przypadku ich prochów importowanych. Wydaje się, że obecnie jesteśmy już w stanie produkować własne prochy tego typu.
ad 2. chyba w produkcji jest kolejna partia tych rakiet, ale zgoda - teraz, to powinni je robić na 4 zmiany.
ad 3. pytanie, co to jest Piorun 2? - bo jeśli ta zgłaszana przez MESKO rakieta o większym zasięgu (oparta na Piorunie + m.inn. głowica z dodanym kanałem UV), to może ona powstać w ok 6 lat od chwili podjęcia dycyzji o budowie. Była o tym już nieraz mowa. Natomiast MUSI być zainicjowany proces budowy następcy Pioruna (w znaczeniu MANPAD) - po prostu ta obecna technologia już "wyciekła".
ad 4. pewnie tak, ...jakoś
ad 5. myślę że rozwój trwa cały czas, ale nie zmienia to faktu, że NIE PRZYGOTOWALI nas na czas, a "ten czas" jest teraz, a nie za 3 albo 6 lat.
P.S.
Gdyby pozyskiwanie NIEZBĘDNEJ I SKUTECZNEJ broni szło tak sprawnie jak zakup tych ******** trzech fregat za min 8 mld, to nie musielibyśmy się obawiać Władimira W.
Prawy i Sprawiedliwy- nie lepiej zapytać się u źródła? Co do sukcesu produktów PGZ jest na targach-lokalizacja półw. arabski. Na każde pytanie nie otrzymasz odpo. z prostej przyczyny za przykładem: jeśli nasze Abramsy będą używały amunicji zubożonym uranem każda ze stron nie będzie tego komentowała.