Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia zbuduje bazę dla atomowych okrętów podwodnych

Australia zbuduje nową bazę atomowych okrętów podwodnych. Fot. Departament Obrony Australii

Premier Związku Australijskiego, Scott Morrison, przedstawił plany budowy na wschodnim wybrzeżu kraju nowej bazy, która ma wesprzeć planowaną flotę atomowych okrętów podwodnych Królewskiej Australijskiej Marynarki Wojennej.

Premier Morrison ujawnił, że na wschodnim wybrzeżu Australii powstanie nowa baza, która będzie obsługiwać okręty podwodne z napędem jądrowym, które mają być pozyskane zamiast 12 konwencjonalnych Shortfin Barracuda Block 1A, i zapewni możliwość ich działania zarówno na Oceanie Indyjskim, jak i Spokojnym.

Po dokonaniu przeglądu 19 potencjalnych lokalizacji, australijski Departament Obrony wybrał trzy preferowane miejsca: Brisbane, Newcastle i Port Kembla. Lokalizacje te zostały wskazane na podstawie takich kryteriów jak: dostęp do rejonów ćwiczeń, bliskość infrastruktury przemysłowej oraz znaczące skupiska ludności, które mogą pomóc w rekrutacji personelu. Ostateczna decyzja o wyborze miejsca bazy ma zapaść do końca 2023 roku.

Nowa baza Royal Australian Navy w przyszłości zwiększy możliwości Fleet Base West HMAS Stirling na wyspie Garden Island w Australii Zachodniej, gdzie stacjonuje sześć konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Collins. Departament Obrony oszacował, że ponad 10 mld USD będzie potrzebnych w ciągu najbliższych dwóch dekad na obiekty i infrastrukturę niezbędną do transformacji floty od Collinsów do okrętów z napędem jądrowym, w tym na ich nową bazę.

W ubiegłym roku Australia ujawniła zamiar nabycia co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie jądrowym w ramach nowo utworzonego paktu AUKUS z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Morrison stwierdził: „rząd uznał, że aby wesprzeć decyzję o nabyciu okrętów podwodnych z napędem jądrowym, utworzenie drugiej bazy na wschodnim wybrzeżu zwiększy zdolność strategicznego odstraszania, przynosząc znaczne korzyści pod względem operacyjnym, szkoleniowym, kadrowym i przemysłowym”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc