Południowokoreańska Agencja Rozwoju Technologii Obronnych (ADD - Agency for Defense Development) opracowała instalację do reformingu metanolu do wodorowych ogniw paliwowych, przeznaczoną do instalacji na okrętach podwodnych.
System wytwarza bezpośrednio wodór o wysokiej czystości poprzez parowy reforming metanolu. Opracowano go z przeznaczeniem do instalacji na konwencjonalnych okrętach podwodnych wyposażonych w systemy napędowe działające bez dostępu powietrza atmosferycznego AIP (Air-Independent Propulsion). Elektrochemiczne ogniwa paliwowe z membraną elektrolityczno-polimerową do tego rodzaju zastosowań wykorzystują wodór o wysokiej czystości jako składnik niezbędny do reakcji chemicznej, w której efekcie powstaje prąd elektryczny.
Do przechowywania wodoru na okrętach podwodnych do tej pory najczęściej wykorzystywano butle z wodorkami metalu. Do ekstrakcji czystego wodoru potrzebna była temperatura i czas. Ponadto - niejako z definicji - pojemność butli jest ograniczona, a zwiększanie ich liczby jest limitowane dostępnością miejsca i wypornością jednostki. Powyżej pewnej wartości przestaje być to rozwiązaniem racjonalnym.
Technologia niskotemperaturowej konwersji metanolu do wodoru umożliwia wytwarzanie tego gazu w ilości potrzebnej do pracy AIP, zaś proces można rozpocząć i zakończyć w dowolnym momencie. Ponadto nie wymaga ona specjalnych instalacji do ładowania butli z wodorkami, co skraca czas przygotowania okrętu do działania. Metanol jest czysto spalającym się paliwem. W przeciwieństwie do gazu ziemnego, który wymaga wysokiego ciśnienia i butli kriogenicznych do przechowywania, metanol jest też łatwy do składowania i transportu w temperaturze normalnej i w ciśnieniu atmosferycznym. Metoda reformingu paliwa z użyciem metanolu cechuje się wysoką wydajnością przechowywania i łatwością zaopatrywania w paliwo.
W listopadzie 2021 roku korporacja Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering, zajmująca się m.in. budową okrętów podwodnych, dostarczyła ADD system reformingu parowego metanolu do ogniw paliwowych. Daewoo wraz z innymi firmami południowokoreańskimi wyprodukowała instalację wysokociśnieniową w oparciu o opracowane przez ADD technologie reformingu metanolu, rafinacji wodoru i dostarczania ciepła.
Prawdopodobnie pierwszymi jednostkami, które zostaną wyposażone w nowy system, będą okręty podwodne typu KSS-III.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu