Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Przyszły USS Montana zakończył pierwszy etap prób morskich

PCU Montana zakończył próby stoczniowe Alpha. Fot. HII

7 lutego stocznia Newport News Shipbuilding poinformowała, że przyszły USS Montana zakończył wstępny etap morskich prób zakładowych (tzw. Alpha). Będzie to 21. jednostka typu Virginia pod amerykańską banderą.

Próby „alfa” stanowią pierwsze wyjście w morze, aby przetestować główne urządzenia i systemy okrętu, w tym po raz pierwszy zanurzyć się i wykonywać manewry z dużą prędkością na powierzchni i pod wodą. Ochrzczony 12 września 2020 roku przyszły USS Montana (SSN 594) jest trzecim z dziesięciu szturmowych okrętów podwodnych z napędem jądrowym podserii Virginia Block IV, a jednocześnie 21. tego typu, przeznaczonego dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Jednostkę zbudowała stocznia Newport News Shipbuilding w Newport News w Wirginii. US Navy zamówiła Montanę 24 kwietnia 2014 roku w korporacji Huntington Ingalls Industries (HII, właściciel Newport News Shipbuilding), rok później rozpoczęto jej budowę. Stępkę okrętu położono 16 maja 2018 roku.

Jak wspomniano, PCU Montana (Pre-commissioning unit, określenie jednostki przed przejęciem do służby) to okręt podserii Virginia Block IV, a jednocześnie dziesiąty tego typu zbudowany w Newport News Shipbuilding. Koszt 10 zamówionych Virginii Block IV wyniesie 17,6 mld USD. Głównym kontrahentem jest spółka General Dynamics i jej stocznia Electric Boat Co. w Groton w stanie Connecticut, zaś HII występuje w roli podwykonawcy.

Zasadniczą różnicą w stosunku do serii Block III były zmiany konstrukcyjne, które wpłynęły na ograniczenie planowych głównych napraw dokowych z czterech do trzech, co przełoży się na wydłużenie kampanii każdego z okrętów Block IV o jeden okres.

Okręty podwodne typu Virginia są przeznaczone do operowania na wodach przybrzeżnych i oceanicznych oraz prowadzenia na nich działań przeciw okrętom podwodnym, nawodnym, uderzeń na cele lądowe, wsparcia sił specjalnych operacji, obserwacji i rozpoznania, czy misji przeciwminowych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc