Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rheinmetall zaprezentował rakietowo-artyleryjsko-laserowy zestaw przeciwlotniczy Skyranger 30 HEL

Grupa Rheinmetall AG opublikowała informację zilustrowaną zdjęciem demonstratora wieży hybrydowego zestawu rakietowo-artyleryjsko-laserowego Skyranger 30 HEL. Fot. Rheinmetall

Grupa przemysłowa Rheinmetall AG opublikowała informację, zilustrowaną jednym zdjęciem, na temat nowej wersji systemu wieżowego Skyranger 30 do samobieżnych zestawów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu, wchodzących w skład – promowanego także w Polsce – systemu Skynex (szerzej w „Wojsku i Technice” 11/2021).

Wieża Skyranger 30 jest rozwijana przez firmę Rheinmetall Air Defence i została ujawniona w marcu 2021 r. Wersja Skyranger 30 HEL jest, podobnie jak odmiana bazowa, rozwiązaniem hybrydowym, ale integruje nie tylko efektory artyleryjskie (30 mm rewolwerowa armata automatyczna Oerlikon KCE na amunicję 30×173 mm, o szybkostrzelności teoretycznej 1200 strz./min) i rakietowe (np. wyrzutnia dwóch pocisków kierowanych SkyKnight o zasięgu do 10 km), ale także broń wysokoenergetyczną – laser o mocy 20 kW. Dzięki takiej kombinacji zestaw będzie mógł skutecznie – i efektywnie kosztowo – zwalczać klasyczne cele powietrzne (samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące, amunicję lotniczą), ale także cele typu RAM (pociski artyleryjskie i moździerzowe, rakiety niekierowane) oraz niewielkie bezzałogowce. Wieża jest wyposażona we własne, zintegrowane środki wykrywania i śledzenia celów, obejmujące: stację radiolokacyjną AAMR pasma S z pięcioma nieruchomymi antenami AESA; pasywny system wykrywania celów FIRST (Fast InfraRed Search and Track); głowicę optoelektroniczną wykrywania i śledzenia celów TREO z kamerami termowizyjną oraz telewizyjną HD i dwoma dalmierzami laserowymi.

Nosicielami wieży mogą być praktycznie dowolne nośniki kołowe i gąsienicowe odpowiedniej nośności. Dotąd publikowane wizje wieży Skyranger 30 pokazywały ją na ciężkim kołowym transporterze opancerzonym Boxer bądź bojowym wozie piechoty Lynx KF41.

Zintegrowany z wieżą zestaw laserowy dysponuje własnymi optoelektronicznymi urządzeniami precyzyjnego śledzenia celu i jest na niego niezależnie naprowadzany. Jak wspomniano, demonstrator ma laser o mocy 20 kW, ale planowane jest jej zwiększenie do 50 kW, a w bardziej odległej przyszłości nawet do 100 kW.

Rheinmetall AG poinformował, że wieża Skyranger 30 HEL została po raz pierwszy zaprezentowana gronu specjalistów podczas zamkniętego pokazu poświęconego zwalczaniu bezzałogowców zorganizowanego pod koniec ubiegłego przez federalną agencję zakupów obronnych Armasuisse w Bure w Szwajcarii.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Rheinmetall zaprezentował rakietowo-artyleryjsko-laserowy zestaw przeciwlotniczy Skyranger 30 HEL”

  1. Taka koncepcja z polskimi podzespołami ale z armatą 35 mm byłaby bardzo przydatna w programach OPL bliskiego zasięgu dla naszej armii

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc