Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Egipt modernizuje swoje AH-64 Apache

Egipt zmodernizuje swoje śmigłowce AH-64D Apache Longbow do standardu AH-64E Guardian. Pierwsze prace obejmują zakup nowych modułów TADS/PNVS produkowanych przez Lockheed Martin. Fot. Łukasz Pacholski

7 stycznia korporacja Lockheed Martin poinformowała o podpisaniu umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie udziału w programie modernizacji śmigłowców bojowych Boeing AH-64D Apache Longbow należących do Egiptu.


Udział Lockheed Martin dotyczy dostaw optoelektronicznych układów obserwacyjno-celowniczych Modernized Target Acquisition Designation/Pilot Night Vision Sensor. Umowa w tej kwestii została podpisana pomiędzy producentem oraz Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych 28 grudnia 2021 roku. Wówczas żadna ze stron nie poinformowała o szczegółach. 7 stycznia Lockheed Martin upublicznił z kolei informacje, że zamówione układy posłużą do modernizacji 25 śmigłowców AH-64D Apache Longbow należących do sił zbrojnych Egiptu. Dostawy TADS/PNVS mają zostać zrealizowane do lipca 2024 roku – mają trafić do zakładów Boeinga w Mesa w stanie Arizona, gdzie mieści się linia produkcyjna oraz modernizacyjna AH-64 Apache.

Departament Stanu wydał zgodę na zawarcie umowy dotyczącej przebudowy do standardu AH-64E Guardian 43 śmigłowców AH-64 Apache obecnie eksploatowanych przez egipskie siły zbrojne. Stosowna decyzja zapadła w maju 2020 roku i według wyceny program ma maksymalną wartość 2,3 mld USD – większość funduszy ma pochodzić z amerykańskiego programu pomocy wojskowej FMF, którego Egipt jest jednym z największych odbiorców.

Należące do Egiptu śmigłowce AH-64 Apache są intensywnie eksploatowane w walkach z bojownikami islamskimi. W ostatnich latach, dzięki porozumieniu z Izraelem, wiropłaty operują nad Półwyspem Synaj, gdzie wspierają siły porządku publicznego, a dodatkowo operują na granicy z Libią. W najbliższych latach do grona użytkowników AH-64E Guardian dołączy także drugie państwo z Afryki – Maroko, które zamówiło 24 śmigłowce tego typu. Umowa z tym państwem ma zostać zrealizowana do marca 2025 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc