28 grudnia rzecznik rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej Waleria Reszetnikowa poinformowała, że w ramach programu FRCV (Future Ready Combat Vehicle, patrz WiT 12/2021) Federacja Rosyjska zaoferowała Republice Indii współpracę przy rozwoju i produkcji czołgu T-14.
Indie nie miałyby jednak otrzymać T-14 jako takiego (zresztą w ramach wymagań w programie FRCV Hindusi żądają współpracy technicznej i technologicznej przy opracowaniu nowego wozu, nie licencji na gotowy produkt), lecz współpracę techniczną podczas budowy nowego czołgu, opartego na rozwiązaniach zastosowanych w T-14. Powstały w ten sposób wóz miałby lepiej spełniać wymagania Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Indii i miałby być formalnie indyjskim wyrobem. Z pozoru wydaje się, że dla Indii byłoby to najprostsze rozwiązanie ze względu na długą tradycję produkcji licencyjnych czołgów sowieckich i rosyjskich w Indiach, wliczając w to pozyskaną stosunkowo niedawno licencję na produkcję blisko pół tysiąca T-90MS. Z drugiej jednak strony, o ile model współpracy oparty o licencję wydaje się sprawdzać doskonale w przypadku kooperacji indyjsko-rosyjskiej, o tyle współpraca techniczna polegająca na wspólnym opracowywaniu nowych modeli uzbrojenia idzie znacznie gorzej. Przykładem może być porażka programu budowy nowego samolotu wielozadaniowego dla Sił Powietrznych Indii na bazie Su-57 (program FGFA, Fifth Generation Fighter Aircraft).
Z kolei, wg francuskich mediów, podstawą oferty francuskiej dla Indii ma być czołg Leclerc, a dokładniej rozwiązania przygotowane do czołgu Leclerc i jego najnowszej zmodernizowanej w ramach programu SCORPION wersji Leclerc XLR. Podobnie, jak w przypadku oferty rosyjskiej, francuski Nexter miałby wesprzeć indyjski przemysł podczas opracowania nowego czołgu opartego na najnowszych francuskich rozwiązaniach. Według części francuskich parlamentarzystów, w razie zwycięstwa w przetargu możliwe byłoby wznowienie produkcji Leclerców dla Armée de terre, które zdaniem niektórych wojskowych mają potrzebować przynajmniej 400 nowych czołgów (wobec 200 planowanych do modernizacji i zachowania w służbie). Francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych zapowiedziało przy okazji, że jest gotowe zapewnić ofercie francuskiej wsparcie polityczne, gdy tylko nastąpi etap rozmów strony indyjskiej z poszczególnymi oferentami.
W ramach programu FRCV Indie zamierzają pozyskać nawet 1770 czołgów podstawowych nowej generacji. Zastąpić miałyby one po 2030 r. produkowane lokalnie na licencji czołgi rodziny T-72. Nie wiadomo oficjalnie, kto otrzymał zaproszenie do programu, lecz podczas pierwszego podejścia o programu FRCV w 2015 r. Hindusi deklarowali zainteresowanie T-14, Leclerciem, ale także K2 (Republika Korei) i Typem 10 (Japonia).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Mimo rozwoju dronow, amunicji krążącej, (które mialy podważyć sens istnienia broni pancernej) czołgi jednak nie chcą odejść o lamusa.