Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze T-14 dostarczone rosyjskim pancerniakom – na razie partii próbnej

Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej miały już odebrać pierwsze czołgi podstawowe nowej generacji T-14 Armata. Fot. Rostech.

23 sierpnia podczas moskiewskiego Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego Armija 2021, zastępca dyrektora generalnego państwowego holdingu zbrojeniowego Rostech Władimir Artjakow poinformował, że wchodzący w skład korporacji zakład UrałWagonZawod z Niżnego Tagiłu dostarczył użytkownikowi pierwsze czołgi T-14 partii próbnej (ros. opytnaja partija).

Artjakow nie poinformował, ile wozów dostarczono, ani kiedy dokładnie się to odbyło. Dostawy pojazdów seryjnych rozpocząć mają się, zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy, w przyszłym roku. Obecna partia może liczyć najwyżej kilka wozów, bowiem zgodnie z zapowiedzią wiceministra obrony Federacji Rosyjskiej Aleksieja Kriworuczki z początku sierpnia, do końca 2021 r. Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej otrzymają 20 wozów. Jest to pewne opóźnienie względem zapowiedzi jeszcze z grudnia ubiegłego roku. Pierwsze zamówienie na wozy oparte na platformie uniwersalnej Armata opiewa na 132 pojazdy. Dostawa pierwszych wozów zabezpieczenia technicznego T-15 i ciężkich bwp T-16 ma rozpocząć się w przyszłym roku.


Przy okazji Artjakow poinformował, że T-14 cieszy się znacznym zainteresowaniem za granicą. T-14 był już promowany poza granicami Rosji, choć w dość minimalistycznej formie. Wiadomo, że w przeszłości rosyjskim czołgiem nowej generacji interesowały się Wojska Lądowe Republiki Indii w ramach programu FRCV. Można też założyć, że Rosjanie będą starali się zainteresować swoją konstrukcją bogate państwa Zatoki Perskiej, w szczególności Kuwejt (który planował zakup 146 T-90MS, ale w 2019 r. odłożył zakup w czasie) i Arabię Saudyjską, której przedstawiciele podczas forum Armija 2021 prowadzili rozmowy ze stroną rosyjską na temat dalszej współpracy (wiceminister obrony Królestwa Arabii Saudyjskiej Khalid bin Salman spotkał się z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej Siergiejem Szojgu). Niewykluczone jest również podjęcie rozmów z Egiptem (który wg niektórych źródeł miał negocjować, a wg innych nawet podpisać umowę na zakup i produkcję licencyjną czołgów T-90) czy Algierią (użytkującą ponad 600 T-90SA) ‒ obydwa te państwa były w przeszłości wymieniane jako potencjalni nabywcy T-14 przez przedstawicieli władz czy przemysłu rosyjskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Pierwsze T-14 dostarczone rosyjskim pancerniakom – na razie partii próbnej”

  1. Rozwój T-14 to paradoksalnie dobra wiadomość dla naszych wojsk pancernych, mobilizuje naszych decydentów i całe NATO do modrrnizacji naszych czołgów, Armata choć nowatorska czy jest taka dobra pokaże tylko na polu walki w statciu z w miarę równorzednym przeciwnikiem, a ruska technika świetnie wychodzi w ich propagandzie w 1991 w Iraku miały Amerykanów pobić super myśliwce Mig-29 i super czołgi T-72, niedawno Pancir był taki super póki nie pokazał się film z izraelskiego F-16 jak załoga wieje z tej super broni zniszczonej chwilę później przez ten myśliwiec.

  2. Już widzę tę stosunkowo niezbyt mocno opancerzoną wieżę tego T-14, a przy tym to jeszcze w dodatku masywnie dużą, i b. wysoką (czyli: wielką, jak ta przysłowiowa stodoła!!!), z tym swoim monstrualnie DŁUGIM działem 125 mm, "zdmuchniętą" pierwszym strzałem z NATO'wskiego (albo IMI!!) działa czołgowego 120 mm, albo sterowanego pocisku przeciwpancernego. Aż dziw, iż Sowieci opracowali aż takiego wielkiego, i aż tak wysokiego "grzmota"-wieżę, biorąc tu pod uwagę, iż jest ta wieża całkowicie bezzałogowa!!!.... I wtedy, to nie ma żadnego, najmniejszego nawet znaczenia, iż ta rosyjska, trzyosobowa załoga to ewentualnie przeżyje, w tej swojej oddzielnej, "stalowej" "kapsule" ---- skoro WTEDY cały ten "cudowny" T-14 przekształci się wtedy w całkowicie bezwartościowy i martwy, pozbawiony jakiejkolwiek wartości bojowej kadłub.......

  3. PS. Oczywiście, teoretycznie to system ASOP T-14, Afghanit to powinien "zatrzymać" taki sterowany pocisk przeciwpancerny. Ale ja absolutnie nie wierzę w efektywność tych rosyjskich systemów ASOP, ani tych ARENA-M, ani też tych nowych i "genialnych" Afghanit'ów....

  4. PS-2. Przecież nawet ta bardzo potężnie opancerzona wieża T-90M, w środku której przecież siedzi człowiek ---- to jest znacznie niższa, i znacznie bardziej płaska, niż ta dość słabo opancerzona i "bezzałogowa" wieża T-14.......

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc