Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z modernizacją samolotów C-295M?

Według Inspektoratu Uzbrojenia, dialog techniczny w sprawie modernizacji samolotów C-295M został zakończony. Pozostałe informacje dotyczące planowanego projektu są niejawne. Fot. Łukasz Pacholski

25 listopada rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia major Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM, poinformował o kwestiach związanych z projektem modernizacji lekkich samolotów transportowych Airbus C-295M eksploatowanych przez Siły Powietrzne.

Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego, wyłącznie z koncernem Airbus, zostało opublikowane na stronach Inspektoratu Uzbrojenia w lipcu ubiegłego roku. Tego typu procedura wynika z faktu, że powyższy podmiot jest właścicielem praw autorskich samolotów tego typu. Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia - Informuję, że dialog techniczny prowadzony z Airbus Defence and Space został zakończony, natomiast zadanie dotyczące modernizacji samolotów transportowych C-295M zostanie przeprowadzone zgodnie z terminami wynikającymi z potrzeb Sił Zbrojnych RP, które zostały ujęte w niejawnym „Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku”.

Polska eksploatuje obecnie szesnaście samolotów C-295M, które stacjonują w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Obecnie flota reprezentuje trzy standardy wyposażenia pokładowego PO02/PO02SB oraz PO04 – najnowsze z nich są już przygotowane do ewentualnej modernizacji, która zbliżyłaby ich konfigurację do standardu C-295W (m.in. zastosowanie wingletów ograniczających zużycie paliwa oraz koszty eksploatacji). Obecnie szczegóły planowanego zakresu prac oraz harmonogramu są niejawne.

Polskie C-295M są intensywnie eksploatowane. Przewożą ludzi i ładunki na terenie kraju, zabezpieczają bieżące szkolenie jednostek aeromobilnych oraz specjalnych, utrzymują mosty powietrzne pomiędzy krajem i rejonami stacjonowania kontyngentów wojskowych Sił Zbrojnych RP, wspierają międzynarodowe i krajowe ćwiczenia, wspomagają krajowe służby ochrony bezpieczeństwa oraz porządku publicznego, wykonują zadania wspomagające system ochrony zdrowia (m.in. w lotach “Akcji Serce”).

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Co dalej z modernizacją samolotów C-295M?”

  1. Niech lepiej odpowiedzą na pytanie po co nakupowalismy ich aż tyle kiedy inne państwa za pomocą kilku c130 robią to co my cała flotą cas.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc