14 listopada rosyjska agencja informacyjna Interfaks podała, że do tej pory wartość umów podpisanych w 2021 r. na eksport rosyjskiego uzbrojenia przekroczyła równowartość 10 mld USD. Poinformowano też o wartości zamówień zawartych przy okazji Dubai Airshow 2021.
Agencja Interfaks powołuje się na słowa dyrektora generalnego Rosoboroneksportu Aleksandra Michiejewa, cytowane przy okazji rozpoczętego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich salonu lotniczego Dubai Airshow 2021 (14–18 listopada), na którym Michiejew jest obecny. Według niego ok. 30% zamówień na rosyjską broń wpłynęło właśnie od państw Środkowego Wschodu. Interfaks przypomina, że w sierpniu tego roku, w ramach podsumowania forum Armija-2021, Michiejew mówił o zawarciu w trakcie tej imprezy ok. 20 umów eksportowych o łącznej wartości ponad 2 mld EUR. Zamówienia miały dotyczyć m.in. myśliwców wielozadaniowych rodziny Su-30; śmigłowców Mi-35P, Mi-171Sz i Mi-17W-5, uzbrojenia lotniczego, ppk Korniet-EM, uzbrojenia do okrętów nawodnych i podwodnych. Do tego dochodzą kontrakty o wartości 1 mld EUR zawarte przy okazji tegorocznego lotniczo-kosmicznego salonu MAKS. Cytując dalej Michiejewa, Interfaks napisał, że po raz pierwszy wpłynęły zamówienia eksportowe na artyleryjsko-rakietowy system OPL Pancyr-S1M, mobilny system Riepiełlent-Patrul do obrony przed małymi bezzałogowymi systemami powietrznymi czy także po raz pierwszy na system walki radioelektronicznej serii Krasucha. Należąca do państwowej korporacji Rostiech spółka Rosoboroneksport jest jedynym rosyjskim podmiotem upoważnionym do pośredniczenia w eksporcie rosyjskiego uzbrojenia lub też imporcie do Rosji uzbrojenia zagranicznego pochodzenia.
Natomiast po paru dniach od rozpoczęcia Dubai Airshow 2021, rosyjskie media, np. ekonomiczny portal RBK, przytaczają słowa dyrektora generalnego państwowej korporacji Rostiech Siergieja Czemiezowa, który powiedział, że w toku trwania tej imprezy Rosoboroneksport zawarł umowy na dostawę statków powietrznych i części zamiennych o łącznej równowartości 1,3 mld USD. Czemiezowi wtóruje Michiejew. Jak 16 listopada donosi agencja informacyjna TASS, łączna wartość zamówień z wojskowej branży lotniczej zawartych przy okazji Dubai Airshow 2021 sięgnęła równowartości 2,5 mld USD – kwota podana przez Michiejewa obejmuje także uzbrojenie lotnicze i najpewniej także sprzęt OPL. Zarówno Czemiezow, jak i Michiejew nie wymienili odbiorców, zasłaniając się z oczywistych powodów względami praktycznymi. Niemniej Michiejew rzucił nieco światła na to, co się sprzedaje. Stwierdził na przykład, że portfolio zamówionych śmigłowców wojskowych wzrosło do 180 maszyn o łącznej wartości 4 mld USD. A także, że sprzęt lotniczy stanowi 42% zamówień, natomiast sprzęt OPL 31%. Michiejew powiedział też, że tegoroczne dostawy sprzętu zamówionego w latach ubiegłych obejmują myśliwce wielozadaniowe MiG-29M, Su-30MKI/SME i Su-35S, szkolno-treningowe odrzutowce Jak-130, śmigłowce wielozadaniowe Mi-17W-5 i Mi-171Sz, śmigłowce szturmowe Mi-35M/P, a także bezzałogowe systemy powietrzne – łącznie 36 samolotów i prawie 60 śmigłowców. Na resztę dostaw składają się silniki i części zamienne oraz uzbrojenie lotnicze. Przy czym sam Rostiech podkreśla, że najważniejszą z jego punktu widzenia premierą Dubai Airshow 2021 jest cywilny odrzutowiec Aurus (Aurus Business Jet, ABJ), czyli luksusowa salonka na bazie Suchoja Super Jet 100 (SSJ 100). Taka priorytetyzacja zapewne wynika z regionalnej specyfiki imprezy.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu