Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IDET 2021. Pojazd PWA AERO promowany na targach w Czechach

PWA AERO na targach IDET 2021 w Brnie. Fot.: Łukasz Prus

Na odbywających się w czeskim Brnie międzynarodowych targach zbrojeniowych IDET 2021 wystawiony został Pojazd Wojsk Aeromobilnych (PWA) AERO, zbudowany przez konsorcjum polskich firm na bazie samochodu Toyota Land Cruiser HZJ 71,74.

PWA AERO to pojazd już eksploatowany przez Siły Zbrojne RP. Pod koniec 2018 r. Inspektorat Uzbrojenia zamówił 55 takich samochodów i 105 przyczep PS AERO TR wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Kontrakt został podpisany z konsorcjum polskich firm, zawiązanych przez przedsiębiorstwa: Kafar Bartłomiej Sztukiert (lider), Hibneryt, Auto Podlasie i Auto Special. Umowa miała wartość 33,1 mln zł brutto.

Kontrakt zawierał zapis o zakupie dodatkowych pojazdów i przyczep w ramach prawa opcji. Resort obrony postanowił z niego skorzystać i w listopadzie 2020 r. Inspektorat Uzbrojenia podpisał z konsorcjum kolejną umowę, tym razem na dostawę 25 pojazdów i 55 przyczep. Wartość tego zamówienia to 15,7 mln zł brutto.

Dostawy wszystkich pojazdów PWA AERO mają zostać zrealizowane w terminie do końca 2022 r. Dotychczas pojazdy wprowadzono do eksploatacji w 6. Brygadzie Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa. Pojazdami tymi dysponują żołnierze z 16. Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie i 6. Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach.

Pokaz możliwości PWA AERO miał miejsce m.in. w 2020 r. podczas ćwiczeń wojskowych „Defender Europe 20+”. Wówczas na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko po pierwszy dokonano publicznie zrzutu pojazdów. Przeprowadzono go z pokładu należącego do Sił Powietrznych samolotu C-130E.

Na temat PWA AERO szczegółowo piszemy w tym artykule.

Zdjęcia w artykule: Łukasz Prus

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “IDET 2021. Pojazd PWA AERO promowany na targach w Czechach”

  1. Prawdę mówiąc, to chyba jedyna rzecz z portfolio polskiego przemysłu zbrojeniowego, która w najbliższym czasie może zainteresować Czechów. Odpowiada to mniej więcej wymogom dla lekkiego pojazdu logistycznego dla spadochroniarzy, których ACR wymaga dla swojego pułku powietrznodesantowego. I nawet na dłuższą metę polski przemysł nie ma Czechom nic do zaoferowania, czyli tego, czego będą potrzebowali w ciągu najbliższych 10 lat.

  2. @Zet
    Polski przemysł zbrojeniowy, nie jest zainteresowany zaspokajaniem potrzeb czeskiej armii ,tylko polskiej , przez następne 10 lat .

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc