Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WZU S.A. zakończyły pierwszy przegląd gotowości produkcyjnej Lockheed Martin

Fot. Lockheed Martin.

Polskie zaangażowanie w produkcję najbardziej zaawansowanego pocisku przeciwlotniczego na świecie – PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) – to kolejny znaczący postęp w realizacji niedawno osiągniętego kamienia milowego programu offsetowego w ramach Wisły.



Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. (WZU S.A.) z sukcesem zakończyły tego lata swój pierwszy Manufacturing Readiness Review (MRR), czyli pierwszy z dwóch dużych przeglądów w ich obiekcie w Grudziądzu. MRR pozwala Lockheed Martin ocenić gotowość produkcyjną WZU S.A. poprzez ocenę postępów wdrażania kluczowych wymagań, w tym procesów, systemów zarządzania biznesowego i zdolności produkcyjnych.

Pomyślne zakończenie MRR wynikało w dużej mierze z inwestycji WZU S.A. i terminowego zakończenia remontów zakładów produkcyjnych w celu spełnienia rygorystycznych wymagań produkcyjnych rządu Stanów Zjednoczonych. Obejmowało to odrestaurowany zabytkowy budynek oficjalnie otwarty w czerwcu tego roku.

To kluczowe osiągnięcie otwiera WZU S.A. drogę do rozpoczęcia produkcji prototypowych jednostek kontrolerów grzałek i kabli wyrzutni dla PAC-3 MSE firmy Lockheed Martin. Elementy te stanowią interfejs pomiędzy wyrzutnią a pociskiem i zapewniają odpowiednie środowisko pracy oraz wymianę sygnałów pomiędzy komponentami systemu Patriot, w szczególności w warunkach atmosferycznych panujących w Polsce. Gdy jednostki prototypowe zostaną ukończone, nastąpi drugi MRR, który po pomyślnym zakończeniu pozwoli na dodanie WZU do listy zatwierdzonych dostawców Lockheed Martin dla PAC-3 MSE.

„Kamienie milowe, takie jak pomyślne zakończenie przeglądu gotowości produkcyjnej WZU, pokazują ciągłe zaangażowanie i działania Lockheed Martin w naszych projektach offsetowych w Polsce” – powiedziała Brenda Davidson, wiceprezes ds. programów PAC-3. „Jestem bardzo zadowolona z tego osiągnięcia i nie mogę się doczekać kontynuacji naszej współpracy z WZU, ponieważ realizują działania, aby zostać zatwierdzonym dostawcą najbardziej zaawansowanego pocisku obrony powietrznej na świecie – PAC-3 MSE”.

WZU S.A. i Lockheed Martin rozpoczęły współpracę bezpośrednio w wyniku umowy o partnerstwie przemysłowym Wisła podpisanej między Skarbem Państwa RP a amerykańską spółką zbrojeniową w 2018 roku.


Pocisk PAC-3 MSE wykorzystuje unikalną zdolność „hit-to-kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące i pociski korzystające z bezpośredniego kontaktu. Polska, jak i 11 innych krajów wybrało pocisk przechwytujący PAC-3 MSE.

Lockheed Martin od ponad 20 lat jest zaufanym partnerem polskiej obronności, przemysłu i gospodarki. W ciągu ostatnich 10 lat firma zainwestowała w Polsce 1,8 mld USD. Obecnie jej działalność w kraju zapewnia 6700 wykwalifikowanych miejsc pracy w Polsce, z czego 1 700 w firmie lotniczej PZL Mielec, firmie należącej do Lockheed Martin i będącej jednym z głównych polskich eksporterów sprzętu obronnego.

Źródło: Lockheed Martin.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “WZU S.A. zakończyły pierwszy przegląd gotowości produkcyjnej Lockheed Martin”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc