Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojskowi bez części zamiennych?

Fot. 1BLog

Bez obaw. Idzie nowe. Wystarczy wydrukować je w 3D! European Defence Agency (EDA) we współpracy z Multinational Logistic Coordination Centre (MLCC) po raz pierwszy zorganizowało Additive Manufacturing Village (AM Village). Additive manufacturing, czyli wytwarzanie przyrostowe to dynamicznie rozwijająca się technologia, która otwiera nowe możliwości w procesie produkcji i projektowania.

Żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej powrócili z Holandii bogatsi o nowe doświadczenia. W Fieldlab Smartbase w Ede przez ostatnich kilka dni (12-16 czerwca 2023 r.) odbywały się pierwsze europejskie warsztaty rozwoju zdolności wytwarzania przyrostowego (AM, ang. additive manefacturing) dla wojska, w której uczestniczyli eksperci w zakresie przemysłu AM i wojskowi. Organizatorem „AM Village 2023” była Europejska Agencja Obrony (EDA, ang. European Defence Agency), we współpracy z Wielonarodowym Centrum Koordynacji Logistyki (MLCC, ang. Multinational Logistic Coordination Centre) oraz holenderskimi siłami zbrojnymi.

W AM Village wzięli udział żołnierze i cywile z kilkunastu krajów dzieląc się swoją wiedzą i technologicznymi rozwiązaniami. Podczas pięciodniowych warsztatów przedstawione zostały zdolności przemysłu w zakresie wytwarzania przyrostowego (AM) oraz określenie możliwości ich wykorzystania na potrzeby wojskowych. Zdefiniowane zostały wojskowe przypadki użycia oraz zidentyfikowano te technologie AM, które mogą potencjalnie zapewnić korzyści logistyczne siłom zbrojnym rozmieszczonym w różnych, trudnodostępnych lokalizacjach, chociażby na misjach
poza granicami kraju.

Wytwarzanie przyrostowe to proces tworzenia twójwymiarowych obiektów na podstawie pliku cyfrowego. Nosi nazwę „przyrostowego”, ponieważ zwykle obejmuje stopniowe wytwarzanie cienkich warstw materiału i nanoszenie ich jedna na drugą.

Wytwarzanie przyrostowe niesie za sobą wiele korzyści. Technologia pozwala na uzyskanie części o złożonym kształcie - również tych, trudnych do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych metod. To także optymalizacja kosztów i oszczędność czasu. Druk 3D pozwala na szybkie tworzenie prototypów i testowania nowych projektów, co przyspiesza proces rozwoju części. Produkcja odbywa się na żądanie, co eliminuje również konieczność przechowywania dużych zapasów. Proces druku 3D umożliwia optymalizację geometrii i struktury obiektów, co może prowadzić do oszczędności
materiału koniecznego do wyprodukowania oraz zmniejszenie wagi produktu. Skrócony również może zostać łańcuch dostaw. Druk 3D umożliwia lokalne wytwarzanie, co może przyspieszyć dostawę i zmniejszyć koszty transportu od dostawców zewnętrznych.

Tak ważne międzynarodowe przedsięwzięcie logistyczne nie mogło się odbyć bez żołnierzy Pomorska Jedynka. Mało kto wie, że 1BLog posiada zdolność do dowodzenia międzynarodowymi operacjami logistycznymi w ramach NATO, czyli inaczej zdolność do kierowania logistyką międzynarodową. Do udziału w „AM Village 2023” został zaproszony więc dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, pułkownik Witold Bartoszek. Na miejscu obecni są również żołnierze 52 Batalionu Remontowego, z jednostki bezpośrednio podległej Brygadzie oraz przedstawili swe umiejętności w praktyce.

- Przyjechaliśmy do miejscowości Ede w Holandii z Uniwersalnym Kontenerowym Warsztatem Obsługowo-Naprawczym (UKWO-N). Razem z nami są tutaj między innymi Belgowie, Anglicy, Niemcy, Finowie, Norwedzy. Poszczególne nacje przedstawiają możliwości odtwarzania uszkodzonych części z wykorzystaniem technologii druku 3D. Ponadto my, jako Polacy prezentujemy wyposażenie ww. kontenera, przeznaczonego do zabezpieczenia procesów obsługiwania technicznego i napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych. We współpracy z innymi krajami dokonujemy szybkich napraw uszkodzonego sprzętu wojskowego. Jeśli nie jesteśmy w stanie naprawić czegoś własnymi siłami to zgłaszamy się z prośbą o wykonanie jakiejś części przy użyciu
technologii druku 3D – powiedział kpt. Jarosław Linkiewicz, który na miejscu odpowiadał za polskich żołnierzy z 52brem.

To było udane seminarium szkoleniowe AM, zapewniające wymianę doświadczeń, najlepszych praktyk oraz możliwość wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Takie wydarzenia często gromadzą wiodących dostawców, projektantów, naukowców, inżynierów i entuzjastów, którzy prezentują najnowsze osiągnięcia, technologie i zastosowania w dziedzinie Additive Manufacturing. Dobra dyskusja z siłami zbrojnymi innych państw, przemysłem i środowiskiem akademickim na temat potrzebnych profili zawodowych i wytwarzania przyrostowego.

Udział w warsztatach żołnierzy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej otwiera nową drogę w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii oraz rozważenie możliwości wprowadzenia druku 3D w logistyce wojskowej Sił Zbrojnych RP. Wydarzenie, w której wzięli udział logistycy wpisuje się również w zapowiadane przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP takie jak postęp technologiczny, robotyzacja i automatyzacja. Chociaż najważniejszym ogniwem nadal pozostaje człowiek to uwzględnienie i wykorzystanie nowoczesnych technologii stanowi obecnie konieczność, którą definiuje współczesne pole walki.

***
Zadaniem European Defence Agency jest wspieranie państw członkowskich w ich wysiłkach na rzecz rozwoju zdolności obronnych i wspieranie współpracy wojskowej między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Zgodnie z The Capability Development Plan (CDP) wytwarzanie przyrostowe zostało określone przez EDA jako kluczową technologię o potencjale zmiany zasad gry, zwłaszcza pod względem zmniejszenia śladu logistycznego podczas operacji wojskowych.

Źródło: materiały prasowe 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc