Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. kontynuują program napraw i modyfikacji BWR-1

Fot. Łukasz Pacholski

2 lutego 1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o podpisaniu umowy z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. w Poznaniu w sprawie kontynuacji programu napraw i modyfikacji bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1D oraz BWR-1S znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Jak wskazuje zamawiający, umowa ma obowiązywać w latach 2024-26 i ma całkowitą wartość 358,6 mln PLN z VAT. Została ona zawarta 19 stycznia bieżącego roku – 1. Regionalna Baza Logistyczna informowała o prowadzeniu negocjacji z wykonawcą w październiku 2023 roku. Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym oferentem jest związana z faktem, że WZM S.A. są twórcą dokumentacji naprawy z modyfikacją. Dodatkowo, w latach 2017-2023, realizowały prace na 23 pojazdach. Badania prowadzone w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej stwierdziły, że modyfikacja została wykonana zgodnie z przyjętymi warunkami technicznymi. Poza tym, zgodnie z wiedzą Zamawiającego, nie istnieje alternatywne rozwiązanie konkurencyjne.

Obecne zamówienie, najprawdopodobniej, jest ostatnim w programie napraw i modyfikacji BWR-1 obu odmian. Łącznie Polska zakupiła 38 pojazdów obu odmian (22 BWR-1D w ZSRR i 16 BWR-1S w byłej Czechosłowacji). Już w 2018 roku, ówczesne, kierownictwo resortu obrony deklarowało, że w ramach planowanych remontów modyfikacje przejdą wszystkie posiadane pojazdy.

W ramach programu modyfikacji pojazdy otrzymują nowoczesne środki rozpoznawcze, w tym radar pola walki SRC SR Hawk (V) 2E, optoelektroniczną głowicę obserwacyjną Etronika ZIG-T-2R, postojowy system obserwacji dookólnej zbudowany w oparciu o lornetkę termowizyjną Safran JIM LR. Dodatkowo wymianie ulegają środki łączności, a także instalowany jest nowoczesny system nawigacji. Zgodnie z deklaracjami, następcami dla BWR-1D/S mają być transportery rozpoznawcze Żuk, które mają powstać na bazie uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej UMPG.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc