Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa ramowa na kolejne armatohaubice Krab dla Wojska Polskiego

Agencja Uzbrojenia zawarła z Hutą Stalowa Wola S.A. umowę ramową na dostawę 152 kolejnych 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab. Jej wejście w życie nastąpi jednak dopiero po podpisaniu stosownych umów wykonawczych. Fot. Andrzej Kiński

8 grudnia Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu umowy ramowej z Hutą Stalowa Wola S.A. na dostawę 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab. Zatwierdził ją swym podpisem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Niestety, w przeciwieństwie do kontraktu zawartego tydzień wcześniej z południowokoreańską firmą Hanwha Defense Druga umowa wykonawcza na zakup armatohaubic K9 – czy na pewno będziemy bezpieczniejsi? (zbiam.pl) ma ona na obecnym etapie charakter wyłącznie deklaratywny i wejdzie w życie dopiero wraz z podpisaniem stosownej umowy (-ów) wykonawczej.

Przedmiotem umowy jest deklaracja zamówienia 152 armatohaubic Krab wraz z elementami wchodzącymi w skład wyposażenia dywizjonowych modułów ogniowych (DMO), tj.: wozami dowodzenia i wozami dowódczo-sztabowymi, wozami amunicyjnymi i warsztatami remontu uzbrojenia i elektroniki. Potencjalne zamówienie obejmie również pakiety szkoleniowy i logistyczny.

Jak zapewnia Agencja Uzbrojenia, w następnym etapie postępowania zostanie wystosowane do HSW S.A. zaproszenie do negocjacji, a następnie do podpisania pierwszej umowy wykonawczej. W ramach kolejnych kontraktów wykonawczych w ramach umowy ramowej z 8 grudnia przewiduje się również pozyskanie przez Siły Zbrojne RP 155 mm samobieżnej haubicy nowej generacji, umownie określanej jako Krab 2, łączącej nowoczesne rozwiązania, które są aktualnie projektowane i wdrażane dla systemów artyleryjskich najnowszej generacji, uwzględniających m.in. pełną automatyzację procesu ładowania amunicji, a także doświadczenia Polski i Ukrainy w zakresie użytkowania dział Krab, w tym w warunkach bojowych przez Siły Zbrojne Ukrainy. Potencjalna wartość kontraktu wynosi ok. 10 mld PLN. Jak zapewnił minister Błaszczak, środki na realizację kontraktu zostały zabezpieczone w budżecie MON.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak gratuluje Janowi Szwedo, prezesowi Huty Stalowa Wola S.A., zawarcia umowy ramowej na dostawę 152 armatohaubic samobieżnych Krab. Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

- Wykorzystujemy moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego w pełnym zakresie […] Zawsze wtedy, kiedy tylko polski przemysł zbrojeniowy ma odpowiednie moce produkcyjne, lokujemy nasze zamówienia właśnie w polskim przemyśle zbrojeniowym […] W ubiegłym roku Huta Stalowa Wola i PGZ, zawarł największy kontrakt eksportowy […] To też jest miara możliwości rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego […] Synergia jest warunkiem niezbędnym do tego żeby wzmacniać obronność Rzeczypospolitej Polskiej, ale też żeby rozwijać polski przemysł zbrojeniowy ‒ podkreślił szef MON.

W dalszej kolejności planowane jest zakontraktowanie kolejnych kilkunastu dywizjonowych modułów ogniowych wyprodukowanych przez polski przemysł obronny.

W komunikacie czytamy też, że: Zgodnie z deklaracjami i zapowiedziami producenta dział Krab, których ocena oraz weryfikacja będzie możliwa w momencie rozpoczęcia dostaw przedmiotowego sprzętu wojskowego, powyższa umowa stanowi początek wieloetapowego procesu kontraktowania kolejnych haubic, a w szczególności haubic nowej generacji.

Do końca 2021 r. Huta Stalowa Wola dostarczyła Wojskom Rakietowym i Artylerii 80 armatohabic samobieżnych Krab, w sumie sprzęt 10 baterii. Były to 24 działa zamówione w ramach umowy zawartej 12 maja 2008 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola S.A., ostatecznie dostarczone w 2017 r., należące do tzw. wdrożeniowego DMO, a także 56 dział (siedem baterii) zamówionych na mocy umowy z Inspektoratem Uzbrojenia z 14 grudnia 2016 r., obejmującej cztery seryjne DMO Regina. Przypomnijmy, że umowa ta miała wartość 4,649 mld PLN brutto i pierwotnie dotyczyła dostawy w latach 2019–2024 168 pojazdów gąsienicowych i kołowych: 96 armatohaubic samobieżnych Krab, 12 wozów dowódczo-sztabowych WDSz, 32 wozów dowodzenia WD, 24 wozów amunicyjnych WA i czterech mobilnych warsztatów remontu uzbrojenia i elektroniki WRUiE. W skład każdego DMO, według obecnej struktury, wchodzą: 24 działa Krab, dwa WDSz, dziewięć WD, sześć WA i jeden WRUiE.

Dodatkowo, na mocy aneksu z 16 grudnia 2020 r., Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyć ma Siłom Zbrojnym RP (pierwotnie do końca 2022 r.): dwie kolejne armatohaubice Krab, wóz dowodzenia WD, wóz amunicyjny WA i wóz remontu elektroniki uzbrojenia WRUiE. Mają trafić one Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu jako sprzęt szkolny.

W 2022 r. realizacja tej umowy został wstrzymana, ponieważ priorytet uzyskało wykonanie umowy z Ukrainą, zawartej w czerwcu 2022 i dotyczącej dostawy 54 armatohaubic wraz ze sprzętem towarzyszącym do końca 2024 r. Jej wartość to ok. 2,7 mld PLN brutto. W ramach tej umowy do końca 2023 r. dostarczono już 36 dział, a kolejnych 18 zostanie przekazanych do połowy 2024 r. Obecnie realizacja umowy jest przyspieszona w stosunku do zapisów kontraktu o około trzy miesiące.

W związku z podpisaniem tej umowy, harmonogram dostaw dział dla Polski uległ zmianie – pozostałych pięć baterii zamówionych w grudniu 2016 r. ma trafić do jednostek w okresie 2025‒2027. Jednocześnie, na przestrzeni roku 2022, radykalnie zmniejszyła się liczba Krabów w jednostkach WRiA, bowiem spośród 80 dostarczonych dział aż 54 przekazano w darze Siłom Zbrojnym Ukrainy. Zatem dziś w Polsce w linii jest ich najprawdopodobniej tylko 26.

Aby częściowo uzupełnić ten ubytek,  5 września 2022 r. podpisany został pomiędzy HSW S.A. a Agencją Uzbrojenia kontraktu na dostawę sprzętu dla dwóch DMO Regina: 48 armatohaubic samobieżnych Krab, 22 wozów dowodzenia i wozów dowódczo-sztabowych, 12 wozów amunicyjnych, dwóch warsztatów remontu uzbrojenia i elektroniki, a także pakietu szkolno-logistycznego. Kontrakt ma wartość 3,8 mld PLN, a dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025‒2027.

Według informacji udzielonych przez Agencję Uzbrojenia, aktualny harmonogram dostaw dział Krab dla Sił Zbrojnych RP przewiduje dostawę – na mocy umów z 14 grudnia 2016 r. i 5 września 2022 r. –  34 dział w 2025 r., 32 w 2026 r. i 24 w 2027 r. Daje to liczbę 90 armatohaubic. Wraz z 26 będącymi w linii, daje to 116 dział, podczas gdy w tym samym czasie z Republiki Korei mają zostać dostarczone 364 działa K9A1/PL.

Ten ostatni fakt minister Błaszczak skomentował w następujący sposób ‒ Żeby nie tracić czasu również współpracujemy z dostawcami zagranicznymi. Współpraca z Republiką Korei jest także korzystna dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jestem przekonany, że za ileś lat nowa wersja armatohaubicy będzie armatohaubicą wspólną – polsko-koreańską. Wszystko jest na dobrej drodze żeby tak ten proces został zakończony.

Zmiany w organizacji produkcji, a w następnym etapie inwestycje realizowane obecnie w Hucie Stalowa Wola mają pozwolić na wzrost produkcji dział Krab nawet do 100÷110 rocznie w perspektywie po 2025 r. Jeśli do produkcji dział włączyłyby się Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A., zdolności produkcyjne zwiększyłyby się o kolejnych 50 dział.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Umowa ramowa na kolejne armatohaubice Krab dla Wojska Polskiego”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc