Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzeci udany test pocisku PrSM

30 kwietnia Lockheed Martin poinformował o trzecim z kolei testowym odpaleniu pocisku rakietowego „ziemia–ziemia” Precision Strike Missile (PrSM). Najnowsze strzelanie, tak jak i poprzednie, wykonano na poligonie rakietowym White Sands Missile Range (WMSR) w Nowym Meksyku.

Wszystkie cele tej próby zostały osiągnięte, choć nie podano zbyt wielu szczegółów. Przedstawiciele Lockheed Martin Missiles and Fire Control ujawnili, że do odpalenia pocisku ponownie wykorzystano wyrzutnię polowego systemu rakietowego M142 HIMARS. Pocisk przeleciał 85 km (strzał określono jako „highly stressful short-range shot”, co można zrozumieć jako strzał krótkiego zasięgu generujący duże naprężenia kadłuba pocisku, który musiał być odpalony po bardzo stromej trajektorii z wysokim apogeum), co wskazuje, że sprawdzano zasięg minimalny PrSM. Także i w tej próbie PrSM potwierdził wymaganą celność oraz siłę rażenia głowicy bojowej.

Tym samym ukończono program strzelań testowych przewidzianych w fazie Technology Maturation and Risk Reduction (TMRR, dojrzałości technicznej i obniżenia ryzyka rozwoju). Wraz z zaliczeniem wymaganych w fazie TMRR przeglądów projektu otwiera to drogę do tzw. Milestone B i przyznania Lockheed Martinowi kontraktu na wykonanie pocisków fazy Engineering, Manufacturing and Development (EMD – konstrukcyjnej, produkcyjnej i rozwojowej). Wyprodukowane w ramach EMD pociski będą prefiguracją wersji niskoseryjnej i jako takie będą musiały potwierdzić zgodność swoich charakterystyk z wymogami postawionymi przez zamawiającego, czyli US Army.

(Adam M. Maciejewski) Foto: Lockheed Martin
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc