Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trwają badania ukraińskiego 155 mm granatu odłamkowo-burzącego

Nowy ukraiński pocisk artyleryjski kalibru 155 mm gotów do testów. Po lewej egzemplarz przed próbą statycznej detonacji, po prawej ‒ przed próbą upadku. Fot. NAUDI.

22 lipca ukraińskie media opublikowały informację o rozpoczęciu badań 155 mm artyleryjskich granatów odłamkowo-burzących, w pierwszej kolejności przeznaczonych do 155 mm armatohaubicy samobieżnej na podwoziu kołowym Bogdana.

Badania miały się rozpocząć w połowie lipca. Pociski zostały opracowane i wyprodukowane przez prywatną firmę Rubin-2017, wchodzącą w skład Narodowego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego Ukrainy (NAUDI). Granaty są elaborowane materiałem wybuchowym dostarczonym przez Państwowe Zakłady Chemiczne w Pawłogradzie. Także korpus pocisku odlany został na Ukrainie. Skąd pochodziły inne elementy, jak np. zapalniki ‒ nie podano. Pierwsze próby obejmowały statyczne detonacje, podczas których badano skuteczność rażenia pocisku (wymiary leja, fragmentację, skuteczność odłamków). Sprawdzono również bezpieczeństwo granatu w razie upadku z określonej wysokości (np. w przypadku błędu ładowniczego). Według komunikatu NAUDI, nowy ukraiński pocisk ma być porównywalny z analogicznymi wyrobami dostarczanymi przez firmy z państw należących do NATO. Pocisk został opracowany i  jest testowany z własnych środków producenta.

W nieodległej przeszłości firma Rubin-2017 i Ministerstwo Obrony Ukrainy zawarły umowę na dostawę 2160 odłamkowo-burzących granatów artyleryjskich kalibru 152 mm. Nie są znane losy wcześniejszych partii, jednakże siódma, poddana testom w lutym 2020 r., nie przeszła prób ‒ różne problemy wykazały wszystkie z 233 poddanych sprawdzianom pocisków. Obecnie trwa spór sądowy między stronami umowy ‒ wg NAUDI problemy zostały rozwiązane, bowiem zmieniono dostawcę materiału kruszącego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Trwają badania ukraińskiego 155 mm granatu odłamkowo-burzącego”

  1. 155 mm niby do Bogdany, ale to ważna informacja do producentów naszego Kraba który jest ulubieńcem dowódcy ukraińskiej artylerii i tureckiej Firtiny bo Turcy na Ukrainie czują się jak ryba w wodzie.
    Żeby naszego Kraba móc oferować na rynkach eksportowych potrzebujemy podwozia innego niż koreańskie bo to podwozie K-9, takie podwozie Ukraińcy z nami by chyba dali radę zrobić szybko i stosunkowo tanio.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc